Se afișează postările cu eticheta 5 Octombrie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 5 Octombrie. Afișați toate postările

5 oct. 2018

5 Octombrie 2018 - Ziua mondiala a Educatiei

Mesajul președintelui FSLI, cu ocazia Zilei Mondiale a Educației – 5 octombrie 2018
 
“În anul Centenarului, am rămas cu restanţe în faţa Educaţiei”

         Educaţia înseamnă evoluţie. Educaţia însemnă valori. Educaţia înseamnă speranţa într-un viitor pe care cu greu îl putem descifra în vremuri tulburi. Educaţia înseamnă să vrei, să faci, să dai mai departe.      
         În anul Centenarului Marii Uniri, un an cu o însemnătate puternică pentru ceea ce înseamnă construcţia statului modern, educaţia trebuie să urce pe podiumul priorităţilor care au stat la baza constituirii României. Cei care au transformat idealul într-o luptă a unei întregi naţiuni au fost intelectualii şi elitele societăţii româneşti. Fără ei, 1 decembrie 1918 nu ar fi fost în acelaşi context şi, mai ales, nu ar fi oferit acelaşi rezultat: cel al uniunii!        
         În anul 2018, statul modern a căpătat alte valenţe, iar educaţia nu doar că nu mai reprezintă o prioritate naţională, ci este “atacată” prin seria măsurilor distructive. O simplă radiografie a sistemului de învăţământ ne arată că “şcoala românească” a rămas doar un simbol. Investiţii scăzute, salarii complet nemotivante pentru cadrele didactice,ceea ce face ca România să fie singura țară din Uniunea Europeană unde există cadre didactice fără studii de specialitate, unităţi de învăţământ din care lipsesc internetul, calculatoarele sau metodele moderne de predare, elevi direcţionaţi greşit de programe şcolare învechite şi neadaptate cerinţelor de pe piaţa muncii, clase suprapopulate în care accentul este pus pe cantitatea şi nu pe calitatea actului educaţional, o subfinanţare cronică menţinută an de an. Cea mai recentă măsură a unui ministru al Educaţiei a fost reducerea a peste 4.600 de posturi din unităţile de învăţământ, în codiţiile în care sistemul are un deficit foarte mare de personal didactic auxiliar și nedidactic. În consecinţă, nu putem spune decât că, în anul Centenarului, am rămas cu restanţe în faţa Educaţiei. Avem atât de multe de recuperat, încât prin lipsa implicării sau prin aplicarea unor politici greşite, ne vom confrunta, în curând cu un sistem bolnav, care nu mai poate fi ajutat. Cei care au de pierdut nu sunt doar colegii noştri, ci mai ales elevii.        
         După 100 de ani am putea să începem să învăţăm lecţia, cea a responsabilităţii sociale, în care interesul binelui comun trebuie să primeze. Dar pentru asta avem nevoie de unitate şi de forţa solidarităţii. Cel mai bun parteneriat care poate pune pe picioare un sistem aflat în mare suferinţă, este cel între cadrele didactice, părinţi şi copii.
         De Ziua Internaţională a Educaţiei apelul federaţiei noastre merge chiar către aceşti parteneri reali: împreună putem aduce schimbarea în bine. Altfel, vom intra în rotativa păguboasă a guvernărilor care au avut doar scopul de a profita de oamenii care le-au oferit încrederea. 
         În anul 2018 trebuie să ne reamintim ce înseamnă de fapt educaţia: şansa unei societăţi de a evolua, calea către prosperitate şi dezvoltare economică, ieşirea din sărăcie, accesul la un nivel crescut de informaţii şi, mai presus de orice, construirea unui mecanism prin care nu mai poţi fi devalorizat, pentru că un om educat, este un om puternic, iar o ţară care se uită spre educaţie şi investeşte în ea, e o ţară care are un viitor. 
                                                   

                                                                  SIMION HANCESCU

5 oct. 2015

Povestea unui dascal, de prof. Daniela Marcu



 
S.L.I.P.C. imbratiseaza intru totul ideile colegei noastre, considerandu-l un mesaj potrivit de Ziua Educatei Mondiale, aducandu-i totodata si felicitarile noastre doamnei prof. Daniela Marcu
Sursa:
Copacul virtutilor dascalului, prof. Daniela Marcu
"Povestioare pentru elevi si dascali in limba romana si engleza"

2 oct. 2015

Mesajul președintelui Federației Sindicatelor Libere din Învățământ adresat salariaților din învățământ, cu ocazia Zilei Mondiale a Educației

           Astăzi, 5 octombrie, este o zi de sărbătoare pentru salariații din educație din toată lumea, o zi care, probabil, va trece neobservată în România, așa cum a trecut de când a fost declarată Ziua Mondială a Educației.
          Măcar astăzi, politicienii ar trebui să se gândească la școală și să-și amintească imaginea educatorului, învățătorului, profesorului, cei care i-au ajutat să scrie primele litere, să rostească corect cuvintele în limba română și să facă primele socoteli, cei care le-au deschis ochii către lume.  Dar, cel mai important, le-au călăuzit primii pași în viață, ajutându-i să devină…oameni.
          A fi dascăl nu este o meserie, ci o profesie, care nu poate exista fără dăruire și, mai ales, fără vocație. Sistemul educațional românesc încă se mai bucură de dascăli cu vocație, dar aceștia devin din ce în ce mai puțini. Din păcate, dascălii nu sunt apreciați la adevărata lor valoare, iar munca lor nu este răsplătită pe măsură. Nu trebuie să uităm nici personalul didactic auxiliar și personalul nedidactic, cei fără de care școala nu poate funcționa normal.
          Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, care reprezintă și apără interesele a 62% din salariații din sistemul preuniversitar, are obligația de a acționa, prin toate mijloacele, pentru îmbunătățirea statutului social al salariaților din învățământ și a condițiilor de muncă.
          Astfel, în ultima perioadă ne-am implicat în elaborarea proiectului legii salarizării din sectorul bugetar și, așa cum stau lucrurile până acum, sunt șanse mari ca salariile din învățământ să se dubleze în următorii 3-4 ani.
          De asemenea, un demers important este cel prin care dorim să legiferăm statutul de autoritate publică pentru cadrele didactice, măsură care ar conduce la crearea unui climat de ordine, disciplină și respect în desfășurarea actului educațional, iar cadrele didactice vor putea să se bucure de respect  din partea elevilor și părinților.
          Totodată, F.S.L.I. a început lupta împotriva birocrației care a sufocat sistemul de învățământ, dascălii fiind transformați în sclavii hârtiilor. Am avut mai multe discuții cu repezentanții M.E.C.S. pe această temă și am convenit ca numărul comisiilor din unitățile de învățământ să fie reduse de la aproximativ 40, câte există în present, la maximum 7-8. Avem speranța că, în perioada imediat următoare, M.E.C.S va da un ordin prin care se va legifera această diminuare semnificativă a numărului de comisii.
          Federația Sindicatelor Libere din Învățământ a fost și este preocupată în permanență și  de creșterea calității învățământului românesc. Modificarea programelor școlare și corelarea ofertei educaționale cu cerințele de pe piața muncii, depolitizarea funcțiilor de conducere din unitățile de învățământ sunt doar câteva căi prin care se poate înfăptui acest deziderat major.
          Suntem convinși că, împreună și cu perseverență, aceste neajunsuri vor fi rezolvate și vom reuși să recăpătăm statutul și respectul avute odată.
          Fără educație și oameni dedicați care să o facă, o națiune nu are valoare!
         În această zi de sărbătoare urez multă sănătate și succes în tot ceea ce fac tutor celor care, zi de zi, contribuie la buna desfășurare a procesului instructiv-educativ - cadre didactice, personal didactic auxiliar și personal nedidactic, precum și elevilor și părinților acestora.
                                                      Președinte F.S.L.I, Simion Hancescu

4 oct. 2014

5 octombrie - Ziua mondiala a EDUCATIEI


Mesajul S.L.I.P.C. de Ziua Internațională a Educatorilor

 

În fiecare an S.L.I.P.C. a insistat asupra faptului că România sărbătorește în mod fals pe 5 octombrie un concept – educația, în timp ce întreaga lume sărbătorește la aceeași dată o categorie socio-profesională – oamenii care fac educația. World Teachers Day se traduce cinstit în limba română Ziua Internațională a Profesorilor. În anul 2014, când tema / sloganul zilei de 5 octombrie este „Investește în viitor, investește în profesori!”, caracterul anacronic al denumirii românești (Ziua mondială a educației) pentru această sărbătoare internațională apare cu atât mai evident.
Probabil este limpede pentru toată lumea de ce din denumirea românească a zilei de 5 octombrie lipsește tocmai caracterul plus uman, menit să confere identitate și destinație mesajului acestei sărbători, indiferent sub ce slogan s-ar desfășura în anul respectiv. Pentru că în România, mai mult decât oriunde, omul care face educația este disprețuit, pauperizat și marginalizat, transformat în sacul de box al al presei, inclusiv prin intreținerea de conflicte latente sau deschise între elevi, profesori și părinți. Situație mai absurdă și mai periculoasă pentru viitorul unei națiuni nici nu poate fi imaginată.
De aceea cu ocazia acestei zile festive, profesorii obișnuiesc să se consoleze reciproc, să-și compună mici poeme și eseuri omagiale care să le creeze iluzia că încă mai înseamnă ceva, dacă nu pentru înalții decidenți de la putere, măcar în ochii elevilor de azi și al adulților care le-au fost elevi și care găsesc motive să-și exprime recunoștința față de foștii lor mentori. Vorbim desigur despre elevii de azi și despre foștii elevi cărora le-a plăcut cartea. Cât despre ceilalți, sunt în grija Domnului.

Dragi colegi, mesajul pe care sindicatul dumneavoastră, Sindicatul Liber al Învățământului Preuniversitar Clujean, vi-l transmite cu această ocazie, se vrea sincer și lucid, lipsit de orice umbră de condescendență sau ironie. Da, suntem încă sub o zodie problematică, importanța socială a muncii noastre este subliniată doar teoretic, dar subminată logistic și pecuniar, bunul renume pe care educatorul român l-a avut altădată diminuează, sprijin nu putem găsi decât în noi înșine. Există voci, iar a noastră este una dintre ele, care spun că personalul din învățământ așteaptă inutil o mai bună păstorire, deoarece reforma educației trebuie făcută de jos în sus, prin solidaritate și creativitate. Vă urăm să vă mențineți cu răbdare în starea optimistului bine informat, aceasta fiind definiția pe care profesorul Grigore Moisil o dădea pesimistului. Ne aflăm adică în situația baronului Munchausen care se trage singur de păr să iasă din mlaștină. Vom reuși desigur această performanță, căci miracolele sunt exclusiv la îndemâna formatorilor de oameni.
Iar acum reproducem aici cunoscutul poem menit să ne ofere injecția de stimă de sine necesară provocărilor zilnice.


Excelenţa Sa, Dascălul


            Excelenţa  Sa nu are cont în bancă. Nu are vilă cu douăzeci de camere. Nu are afaceri prospere prin ţară. Excelenţa Sa are un suflet cât galaxia. Are riduri şi fire albe de la generaţiile care sânt şi de la cele care au fost. Excelenţa Sa îşi mobilează viaţa cu extemporale, teze, concursuri. Rareori se gândeşte la ultimul strigăt al modei… Desele-i preocupări sunt legate de programe, perfecţionări, examene. De cele mai multe ori şlefuieşte nestematele altora. Pentru ele vinde pe bani mărunţi secundele fiilor lui.
             Excelenţa Sa trudeşte viaţa-ntreagă la secera ascuţită a lunii, semănând pulberi de aur peste seminţele ce stau să- ncolţească. Uneori, ochelarii i se acoperă de roua amară, dacă un fost elev, ajuns senator, îi uită în anticameră ca pe un obiect decorativ. Alteori zâmbet de rodie îi inunda obrajii, când un necunoscut, pe stradă, îşi scoate pălăria în faţa lui: „Bună ziua, Domnule profesor, eu sânt…”
           Excelenţa Sa nu-şi numără anii dupa buletin, ci după vârstă – mereu aceeaşi, care înfloreşte în bancă. Constată cu surprindere  într-o zi că trebuie să iasă la pensie şi nu înţelege de ce inima lui, cu doua preinfarcte, bate ca la optsprezece ani. Excelenţa Sa, ca un pui de căprioară în bătaia puştii, nu ştie că se aseamănă cu sfinţii. Ei au dăruit. El se dăruieşte. Cel de Sus i-a hărăzit loc înalt în izvorul Luminii, loc plin de verdeaţă, din care Măria Sa, Dascălul, să poată priveghea şi de dincolo pruncii sufletului său.


Acest text a fost considerat, în urma unei confuzii, „traducere  şi adaptare după  de R. Kipling”. Într-adevăr textul este în spiritul „artei de a învinge” descrisă în If, însă autorul nu este reputatul scriitor britanic. Într-un pps întitulat „Urare de început de an școlar” am găsit la autor numele Vlada Bleahnă, însă doamna respectivă, în www.mircea-badea.ro/blog/din-nou – trei postări din noiembrie 2009, a declinat apartenența textului, spunând că dânsa a făcut doar traducerea în engleză a unei poezii aparținând d-nei Monica Marilena Cristea, despre care am aflat că este profesoară la Școala Gimnazială nr. 2 din Piatra Neamț. Textul a apărut la secțiunea traduceri în nr.3-4 / 2004 al revistei „Clipa Siderală”, publicată la Chișinău, în prezent denumirea revistei fiind „Clipa”.
Considerăm aceste precizări necesare pentru restituirea unei proprietăți intelectuale (în general singura avere a cadrelor didactice) și ne permitem, întrucât textul a fost deja publicat în periodicul „Eveniment” nr 145 din mai 2012 și reluat în revista cadrelor didactice „Apostolul” a Sindicatului din Învățământ și Cercetare Neamț, să reproducem pe blogul nostru un alt text superb al d-nei profesoare Monica Marilena Cristea.

                                               Măria Ta, Copile!


                Măria Ta, îţi doresc:
- Să creşti drept ca un paltin spre cer şi să rămâi aşa, în ciuda furtunilor!
- Să păstrezi în privire seninătatea inocentă a puiului de sturz care încearcă prima dată să zboare!
- Să-ţi fie sănătos trupul, dar mai ales sufletul pe care, la capăt de drum, trebuie să-l înapoiezi Celui Ce ţi l-a dat!
- Să nu te sperie niciun obstacol, pentru că mai ales ele, încercările, te ajută să te cunoşti!
- Să te bucuri de minunile lumii, chiar dacă pe unele nu le vei avea niciodată!
              Măria Ta, Copile, îţi mai doresc:
- Să-ţi fie zâmbetul mai încăpăţânat ca lacrima!
- Să fii înţelegător cu cei mari care, uneori, sunt nepăsători, cruzi şi te pot înşela, părăsi sau uita. Arată-le tu, puiule de om, că eşti mai bun decât ei! Iartă-i!
- Să găseşti în tine puterea de a întinde mâna celui care are nevoie de sprijin!
- Să nu te apleci, încovoindu-te, pentru bănuţul zvârlit la picioarele tale!
              Măria Ta, Stăpân al lumii,
Lasă-te învăluit în dragostea LUI şi a noastră, rămâi petală de soare prin timp călătoare!
La mulţi ani, cocon de lumină din Forţa Divină!
 
Pentru informații despre profesoara Monica Marilena Cristea, supranumită de copii „doamna de verbe”, recomandăm adevarul.ro/locale/piatra-neamt/portret-monica-m-cristea---Ii-invata-copii-limba-ghoete-1_50ad3f4c7c42d5a663917cc6/index.html
 
 
 
                                              Prof. Vladimir POP,
                                  Membru in Biroul Operativ al S.L.I.P.C.
 
 
 
 
 

4 oct. 2013

Un gând pentru tine, EDUCATORULE !


“Te-ai  născut în momentul în care  prima întrebare  a ieşit din gura unui copil, de-a lungul unei zile eşti nevoit să fii actor, prieten, soră medicală şi doctor, antrenor, găsitor de obiecte pierdute, psiholog, părinte de ocazie, agent comercial, .... îţi este  greu să descoperi cine eşti...  
Bunăstarea materială nu este unul din punctele tale forte,  în căutarea permanentă eşti veşnic vânător de comori, de ocazii noi în care discipolii să-şi folosească înzestrările, pentru acele talente care stau uneori îngropate sub resemnare.
Eşti cel mai norocos dintre cei care muncesc!
Dacă unui doctor îi este permis să deschidă uşa în viaţa noastră într-un moment magic, ţie ţi se permite să vezi cum viaţa renaşte în fiecare zi, cu orice nouă întrebare, idee sau prietenie.
Un arhitect ştie că atunci când clădeşte  cu grijă, construcţia lui va dura secole întregi.
Un dascăl ştie că dacă va pune dragoste şi adevăr în ceea ce face, ceea ce va construi el va dura o veşnicie.
Eşti un luptător, în fiecare zi luptându-te împotriva presiunii ucigătoare, a negativismului, a fricii, a conformismului, a ignoranţei,   a prejudecăţilor şi apatiei. Ai alături de tine mari aliaţi: INTELIGENŢA, INDIVIDUALITATEA, CURIOZITATEA, CREATIVITATEA, DRAGOSTEA ŞI RÂSUL. Toate vin în grabă să se alăture sub stindardul tău.
Şi uite-aşa ai un trecut bogat în amintiri.
Ai un prezent incitant, plin de aventuri şi speranţe, pentru că ţi-ai permis să-ţi petreci zilele alături de viitor. Eşti un  dascăl şi mulţumeşti pentru asta lui Dumnezeu în fiecare zi.”
Ne-ar fi plăcut ca toate aceste cuvinte să le fi compus noi, dar pentru că  ne-au plăcut foarte mult, ne-am permis să le extragem, citându-l pe J.W.Schaltter.
            Nu putem decât să urăm tuturor cadrelor didactice, acum, în pragul Zilei Mondiale a EDUCATORULUI: SĂNĂTATE, PUTERE DE MUNCĂ ŞI O PENSIE LINIŞTITĂ, când va veni vremea, dar până atunci,  SPERANŢE ÎMPLINITE!


Biroul Operativ al  S.L.I.P.C.

5 oct. 2012

5 OCTOMBRIE - ZIUA INTERNAŢIONALĂ A EDUCAŢIEI

               Ziua Educaţiei, marcată în majoritatea ţărilor lumii în 5 octombrie, este pentru învăţământul românesc un moment de reflecţie, un prilej de evaluare a rezultatelor şcolii şi a slujitorilor ei, o ocazie pentru a adresa un gând de recunoştinţă celor care an de an educă generaţiile viitoare.
Sindicatul Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean adresează tuturor salariaţilor din învăţământul preuniversitar clujean, mulţumiri pentru munca, dăruirea, pasiunea zilnică, felicitări pentru succesele care fac posibile progresul societăţii româneşti.
               A venit momentul ca perioada de tranziţie în învăţământul românesc să se termine iar şcoala să devină un sistem stabil, echilibrat şi performant. Este momentul pentru consacrarea valorilor intelectuale ale şcolii româneşti, pentru integrarea acesteia în elita europeană şi mondială. Ne este tot mai clar ca oricând că educaţia este singura modalitate prin care ţara noastră se poate afirma la nivel internaţional. Sistemul nostru de învăţământ trebuie să depăşească faza de tranziţie, să se transforme, atât la nivel structural, curricular cât şi managerial pentru a putea oferi elevilor şi studenţilor şanse egale de integrare pe piaţa europeană a forţei de muncă, pentru ca absolvenţii să facă faţă sistemului concurenţial tot mai agresiv.
             În viitor, investiţia în educaţie trebuie să fie consistentă şi permanentă, să acopere toate palierele sistemului educaţional şi să nu redevină doar o preocupare de campanie, de imagine pentru partidele politice.
Sindicatul Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean va continua să acţioneze pentru obţinerea unor condiţii de muncă tot mai bune, pentru o salarizare decentă, corespunzătoare eforturilor, calităţii şi competenţei profesionale.
             Factorii de decizie de la nivel guvernamental, clasa politică, societatea în ansamblu trebuie să fie alături de noi în efortul de adaptare şi perfecţionare continuă a sistemului de învăţământ, pentru că numai o educaţie de calitate va permite generaţiilor viitoare să se ridice la standardele societăţii europene.
            Sindicatul Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean urează pe această cale, un sincer şi călduros LA MULȚI ANI! tuturor dascălilor din învăţământul clujean, mulţumindu-le totodată pentru dăruirea de sine, pentru căldura sufletească, pentru lumina revărsată asupra numeroaselor generaţii de tineri.
          „Fie ca bucuria şi satisfacţia reuşitei depline să fie mereu alături de dumneavoastră!"


                                    Sindicatul Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean,
                                                           Preşedinte
                                                           Prof. Lucia Cojocaru

4 oct. 2011

INVITATIE

Inspectoratul Scolar Judetean Cluj, Casa Corpului Didactic Cluj si Sindicatul Liber al Invatamantului Preuniversitar Clujean, adreseaza aceasta invitatie directorului si liderului de sindicat ai unitatii de invatamant, pentru a sarbatori impreuna ZIUA MONDIALA A EDUCATIEI, in data de 5 octombrie 2011, ora 11.00, la Cinematograful "Florin Piersic" din Cluj-Napoca.
Va asteptam!

3 oct. 2010

5 octombrie este Ziua Mondială a Educaţiei. Dar nu şi pentru noi! În România este Ziua dascălilor umiliţi

FSLI organizează miting şi marş în Capitală
Participă: 10.000 de persoane
Motto: Salvaţi şcoala românească!

PROGRAM:
1. 9.00-10.00 adunarea participanţilor la principalele puncte de intrare în Capitală:
- DN1 - Fântâna Mioriţa;
- DN 2- Şos. Colentina(în dreptul Parcului Plumbuita, pe banda unu de circulaţie);
- DN 5- capăt R.A.T.B. din zona C.F.R. Progresul;
- DN 6- Peco Luckoil;
- A1- în dreptul Metro Militari(banda unu de circulaţie);
- A2- B-dul Theodor Palady (în dreptul Policolor).

2. 10.00-10.45 deplasarea participanţilor din provincie şi Bucureşti către Piaţa Victoriei.

3. 11.00-12.30 miting de protest Piaţa Victoriei.

4. 12.30-13.30 marş de protest pe traseul: Piaţa Victoriei- Ministerul Muncii şi Ministerul Educaţiei.

5. 13.30-14.00 miting Ministerul Muncii şi Ministerul Educaţiei.

6. 14.00-15.00 defluirea participanţilor către Piaţa George Enescu, unde vor fi îmbarcaţi în autocare.

5 octombrie este Ziua Mondială a Educaţiei. Dar nu şi pentru noi! În România este Ziua dascălilor umiliţi

Problemele din educaţie:

- salarii reduse cu 25%, venituri diminuate cu 40%;
- 15.000 de posturi reduse;
- 10% dintre şcoli nu autorizaţie de funcţionare;
- aproximativ 1.000 de concedii fără plată pentru acest an şcolar;
- multe dintre unităţile de învăţământ riscă să fie închise pentru că funcţionează cu personal subdimensionat;
- creşterea alarmantă a numărului de demisii din sistem;

Revendicări:

- salarii decente pentru personal;
- coeficienţi mai mari în grila din legea de salarizare unitară a bugetarilor;
- majorarea salariului minim la 750 lei, în 2011;
- adoptarea noii legi a educaţiei care să reformeze sistemul de învăţământ:
- aplicarea Legii 221/2008;
- stoparea reducerilor de personal din învăţământ;
- respectarea condiţiilor igienico-sanitare în toate şcolile;
- transport şcolar pentru toţi elevii;
- manuale noi pentru toţi elevii;
- modificarea programelor şcolare, pentru un învăţământ modern
- depolitizarea învăţământului;
- reducerea vârstei de pensionare de 65 de ani, propusă în legea unică a pensiilor.

5 oct. 2009

Internaţionala Educaţiei sustine greva din 5 octombrie

Către Organizaţiile Membre ale Internaţionalei Educaţiei din România, FEN, FSLE, FSI „SPIRU HARET” şi FNS ALMA MATER
30 Septembrie 2009
Dragi colegi,
Internaţionala Educaţiei doreşte să îşi exprime solidaritatea cu organizaţiile afiliate din România, în efortul lor de a proteja şi de a îmbunătăţi salariile şi condiţiile de muncă ale membrilor de sindicat.
Internaţionala Educaţiei este conştientă de dificultăţile cu care organizaţiile membre se confruntă în lupta lor pentru o finanţare mai bună a educaţiei în această perioadă de criză economică. Oricum este esenţial ca federaţiile sindicale să sublinieze contribuţia enormă pe care un proces instructiv-educativ de calitate o are pentru dezvoltarea economică şi socială.În această perioadă, când se confruntă cu asemenea probleme majore, Guvernele au tendinţa de a ignora faptul că ar trebui să construiască viitorul.
Pe data de 5 Octombrie 2009, cu ocazia Zilei Mondiale a Educaţiei, salariaţii din învăţământ din întreaga lume le vor reaminti guvernelor lor de nevoia de a oferi cetăţenilor lor educaţie de calitate prin intermediul unei resurse umane de calitate.
În acest context, investiţia în cadrele didactice şi în celelalte categorii de salariaţi din educaţie, la toate nivelurile, reprezintă o parte esenţială a investiţiilor în dezvoltarea serviciilor educaţionale. Fără salarii realiste, tinerii nu vor fi atraşi către catedră, iar cadrele didactice cu experienţă vor părăsi sistemul.Internaţionala Educatiei susţine eforturile dumneavoastră de a menţine şi de a îmbunătăţi salarizarea personalului din învăţământ şi vă doreşte succes la greva organizată în data de 5 Octombrie. Este un mod potrivit de a întâmpina Ziua Mondială a Educaţiei.
Al dumneavoastră sincer,
Fred van Leeuwen,
Secretar General

2 oct. 2009

5 OCTOMBRIE - GREVA GENERALA A BUGETRAILOR

Având în vedere faptul că Guvernul României a încălcat punctele 1; 2 şi 5 din Acordul semnat în data de 06.05.2009 între reprezentanţii acestuia şi cei ai federaţiilor sindicale din învăţământ, în temeiul punctului 10, a aceluiaşi Acord, care prevede că „ În cazul în care nu se vor respecta termenii acestui Acord, sindicatele din învăţământ îşi rezervă dreptul de a relua acţiunile de protest”, în data de 5 octombrie 2009, va fi grevă generală în unităţile de învăţământ ale căror organizaţii sindicale sunt afiliate la Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ.