Se afișează postările cu eticheta Comunicate F.S.L.I.. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Comunicate F.S.L.I.. Afișați toate postările

22 mar. 2018

Comunicat FSLI

În urma demersurilor făcute de FSLI, Camera Deputaţilor a aprobat ca în unităţile de învăţământ să se facă angajări pe posturile vacante şi vacante temporar, precum şi acordarea majorărilor salariale de 20% şi pentru personalul didactic din unităţile conexe.

19 feb. 2018

FSLI începe protestele – miercuri şi joi pichetează Ministerul Muncii

Comunicat de presă 19.02.2018

FSLI începe protestele – miercuri şi joi pichetează Ministerul Muncii


Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ va picheta  Ministerul Muncii miercuri, între orele 13.00 – 15.00 şi joi, între orele 10.00 – 14.00.
Decizia a fost luată după ce federaţia noastră a trimis memorii cu problemele din sistemul de educaţie către Ministerul Muncii, Ministerul Finanţelor Publice, Ministerul Educaţiei Naţionale, precum şi către Guvernul României.   
Atragem atenţia Guvernului că nemulţumirile angajaţilor din educaţie sunt mari şi că lipsa dialogului social pentru rezolvarea acestora ar putea duce la proteste de amploare în întreaga ţară.

FSLI cere Guvernului modificarea OUG 3/2018, privind unele măsuri fiscal- bugetare, prin care mii de angajaţi din învăţământ aflaţi în concediu medical pierd sume importante din venit.   

FSLI solicită Guvernul renegocierea Legii cadru nr. 153/2017, prin care a fost stabilit raportul de 1/12 între cel mai mic şi cel mai mare salariu de la stat, personalul didactic de predare fiind poziţionat între 1,64 şi 2,76, în treimea inferioară a grilei de salarizare. Precizăm faptul că majorarea acordată la 1 ianuarie 2018 nu poate să acopere nici măcar rata inflaţiei, ceea ce face ca nivelul de trai al angajaţilor din educaţie să fie cât mai scăzut.

FSLI solicită, de asemenea, ca majorarea de 20% de la 1 martie 2018 să se acorde
și pentru personalul nedidactic.

FSLI cere modificarea de urgenţă a Legii cadru nr. 153/2017, privind salarizarea bugetarilor, întrucât a creat discriminări atât în rândul anajaţilor din sistemul bugetar, dar şi în rândul angajaţilor din învăţământ. Reîncadrarea personalului didactic, pe această lege, începând cu data de 1 iulie 2017, a dus la situaţii absurde prin care personalul didactic necalificat este mai bine plătit decât personalul didactic calificat cu definitivat, grad didactic II sau chiar grad didactic I.


FSLI solicită Ministerului Muncii modificarea Legii pensiilor, astfel încât cadrele didactice să se poată pensiona cu trei ani înainte de împlinirea vârstei standard. Nivelul de suprasolicitare neuropsihică, precum și cazurile medicale grave, care îi împiedică pe colegii noștri să își desfășoare activitatea la catedră, impun crearea unui cadru legal adecvat acestei profesii. 


Pentru declaraţii şi informaţii suplimentare:
Simion Hancescu, preşedinte FSLI – 0722.779.716
George Purcaru, prim-vicepreşedinte FSLI – 0744.242.804  
Cornelia Popa-Stavri, secretar-general FSLI – 0732.723.066






26 ian. 2018

FSLI: Mai multe şcoli riscă să fie închise din cauza costului standard per elev, calculat greşit

Comunicat de presă, 26.01.2018

 
Mai multe şcoli sunt somate în această perioadă de conducerile inspectoratelor școlare și de Ministerul Educaţiei Naţionale să ia măsurile care se impun pentru a se încadra în chetuielile de personal aprobate prin Legea bugetului de stat pentru anul 2018. Aceste cheltuieli sunt stabilite în funcţie de costul standard per elev/preșcolar care, în multe situaţii, este calculat fără să se ţină cont de realitatea existentă în unităţile de învăţământ. FSLI cere urgent regândirea modului de calcul al acestui cost standard.

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ contestă modul în care este aplicat costul standard per elev, în funcţie de care sunt alocaţi banii pentru salariile angajaţilor din educaţie.

 Sistemul de învăţământ este într-o permanentă dinamică, iar școlile din România sunt extrem de eterogene dacă ne referim la numărul de elevi la clasă, mediul în care funcționează sau la componența resursei umane și de aceea modul de stabilire a acestui cost standard ar trebui să țină cont de toate particularitățile existente pentru o unitate de învățământ. De asemenea, credem că în funcţie de fiecare situaţie în parte trebuie introduşi indici de corecție reali, care să ajute la echilibrarea finanţării unităţilor de învăţământ. Din păcate, din anul 2011, de când a fost introdus și până în prezent, valoarea costului standard a fost stabilită în mod arbitrar: Ministrul Finanțelor Publice a aprobat cuantumul sumelor destinate salariilor, iar Ministerul Educației a împărțit aceste sume la numărul de elevi și preșcolari, rezultând, din condei, costul standard.

 Aşa am ajuns în situaţia gravă în care mai multe şcoli ar putea să fie închise. Este vorba despre școli mici, cu câte 8-10 copii la clasă, situate în zone izolate, care sunt în pericol de a fi desfiinţate. În acest caz trebuie introduși indici de corecție acoperitori, pentru că cei care contează, în primul rând, sunt elevii care au dreptul la educație! Desfiinţarea unor şcoli, fără a asigura transportul elevilor la o școală apropiată, înseamnă o măsură iresponsabilă. Ştim că înființarea sau desființarea unei unități de învățământ intră în competența autorităților locale și a inspectoratelor școlare. Cerem, însă Ministerului Educaţiei să fie partenerul nostru şi al elevilor, într-un mod real şi să ia măsurile prin care se poate ajunge la un cost standard calculat corect. Elevii şi  profesorii nu trebuie să fie sacrificaţi pentru că o școală nu se încadrează în limitele de cheltuieli, deşi sunt situaţii speciale.

Totodată, avem situații de-a dreptul aberante în care colegii sau licee de prestigiu  nu se pot încadra în cheltuielile aprobate. Motivul: sunt foarte multe cadre didactice cu gradul didactic I,  cu gradații de merit sau doctorate, care trebuie să fie remunerate pe măsură, însă formula de calcul a costului standard per elev nu prevede indici de corecție pentru aceste particularități. Ne întrebăm, în aceste condiţii, dacă mai sunt profesorii încurajaţi să investească în formare continua?

 Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ solicită, de asemenea, Ministerului Educaţiei şi stabilirea clară a normativelor pentru personalul didactic auxiliar și pentru personalul nedidactic, categorii de salariați decimați numeric în ultimii ani. Cu alte cuvinte, trebuie stabilit în mod exact care este un minimum de personal care trebuie să existe într-o unitate de învățământ, pentru ca acea unitate să funcționeze normal, astfel încât elevii să nu aibă de suferit.

“Finanţarea unităţilor de învăţământ este cea mai mare problemă a sistemului educațional. Guvernanții trebuie să-și schimbe mentalitatea în ceea ce priveștea alocarea fondurilor pentru acest domeniu. Trebuie să înceteze bătaia de joc la adresa colegilor noştri sau la adresa elevilor. Suntem puşi într-o situaţie absurdă în care ne simţim ca pe o moşie în care ne milogim în faţa stăpânului să nu ne taie din porţia de mâncare. O țară care îşi închide şcolile, pentru că guvernanţii nu sunt în stare să asigure fonduri suficiente pentru funcţionarea lor, nu e o ţară condusă spre dezvoltare, e o ţară care pune lacăt pe propriul viitor. FSLI atrage atenția că nemulţumirile membrilor de sindicat se adună de la o zi la alta, iar calea dialogului social nu va mai fi o soluţie pentru noi să rezolvăm problemele generate educației de către cei aflaţi la putere”, a declarat preşedintele FSLI, Simion Hancescu.               

 

 Pentru informaţii suplimentare și declarații:
Preşedinte FSLI, Simion Hancescu: 0722.779.716
Secretar general FSLI, Cornelia Popa-Stavri: 0732.723.066

15 ian. 2018

Umilitor – Secretare şi şoferi din primării, plătiţi mai bine decât profesorii

Comunicat de presă, 15.01.2018

 
Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ atrage atenţia că angajaţii din educaţie au printre cele mai mici salarii din sistemul bugetar, în ciuda majorărilor anunţate în acest an. Avem profesori care sunt plătiţi cu mult mai puţini bani decât secretarele sau şoferii din primării, care beneficiază de salarii stabilite discreţionar. Este de-a dreptul revoltător, însă cum au reuşit aleşii să ajungă la salarii de zece ori mai mari decât ale profesorilor care au ani întregi de experienţă la catedră. 

De la 1 ianuarie 2018 un profesor debutant, care avea în luna decembrie a anului trecut un venit net de 1.440 de lei,  va primi o majorare salarială de doar 55 de lei. Este suma reală pe care o primeşte un cadru didactic, după creşterea salariului brut cu 25%. În realitate, majorarea salariului net este de doar 3,8%, după ce vor fi plătite contribuţiile către stat. 

Un profesor, cu peste 40 de ani de muncă, va avea de la 1 ianuarie 2018, salariul net de 2.887 lei, ceea ce înseamnă o creştere a acestuia cu 117 lei, respectiv, o creştere reală de  4,2%.
 
Prin Legea cadru nr. 153/2017, prin care a fost stabilit raportul de 1/12 între cel mai mic şi cel mai mare salariu de la stat, personalul didactic de predare este poziţionat între 1,64 şi 2,76 (coeficienţi de salarizare), ceea ce înseamnă că personalul didactic de predare este situat în treimea inferioară a grilei de salarizare.

Îi reamintim, pe această cale, ministrului Muncii, doamna Lia Olguţa Vasilescu, faptul că această lege a fost elaborată, fără să existe negocieri serioase, confederațiile sindicale nu au primit acest proiect și nu au avut posibilitatea de a analiza proiectul în ansamblu. Au fost doar întâlniri separate cu liderii domeniilor ocupaționale, cărora li s-au prezentat grilele sectoriale și care nu au știut ce se întâmplă și în celelalte sectoare de activitate, așa cum au decurs negocierile la Legea nr.284/2010. Legea de salarizarea în sistemul bugetar ar fi trebuit să așeze salariații în grile în funcție de cât de mult depinde dezvoltarea economică a României de domeniul din care fac parte aceștia. Privind grilele de salarizare, admninistrația și cei care lucrează în instituțiile de forță ale statului român sunt domeniile cele mai importante din România, în viziunea celor care au aprobat această lege..

 
Legea cadru nr.153/2017 este o lege nedreaptă, atâta timp regulile de aplicare sunt diferite și discriminatorii. În timp ce angajaţii din educaţie vor primi acum, la început de an, sume infime, pentru aleși s-au făcut reguli speciale care s-au aplicat chiar de la data de 1 iulie 2017, când a intrat în vigoare acest act normativ. În cazul acestora se acordă indemnizații calculate prin înmulțirea coeficienților de ierarhizare cu salariul minim brut pe economie, care este începând cu data de 1 ianuarie 2018,  de 1.900 lei.

Iată câteva exemple de indemnizaţii ale aleşilor locali – valoarea brută, de la 1 ianuarie 2018:

- Viceprimar de comună sub 3.000 locuitori -  5.700 de lei (coeficient  - 3);

- Viceprimar de municipiu reședință de județ - 15.200 de lei (coeficient - 8);

- Primarul Capitalei - 19.000 de lei (coeficient  - 10).

Însă, pentru angajaţii din primării şi consilii locale sau judeţene nu există coeficienți de ierarhizare, salariile acestora depinzând de bunăvoința șefului instituției și de venitul pe care îl primeşte acesta. Aşa s-a ajuns la situația în care sunt primării în care şoferii sau secretarele au salarii mai mari decât un profesor cu 25 de ani vechime.

Dacă în alte ţări, cu economie dezvoltată și cu democrație avansată, salariile din administraţia publică sunt mai mici decât cele din învăţământ, în România salariul mediu net din adiministraţie este de aproximativ 3.850 de lei, în timp ce în educaţie acesta este de aproximativ 2.350 de lei. 

 
“Într-o ţară normală nivelul salariilor trebuie să reflecte importanţa muncii prestate de beneficiarii acestora. Este greu de spus care este cel mai important sector de activitate, dar cei mai mulţi specialişti susţin că învăţământul şi cercetarea sunt domeniile de care depinde dezvoltarea economică a unei ţări. În aceste condiţii, salariile din învăţământ ar trebui să fie printre cele mai mari. Dacă facem analiza obiectivă a modului în care sunt plătite cadrele didactice din România, constatăm că ţara noastră este atipică, salariile din educaţie fiind anormal de mici. Este revoltător faptul că, până în anul 1989, pe grila de salarizare a Legii nr.57/1974, un profesor de liceu ( clasa de salarizare 32), avea un salariu apropiat de un preşedinte de tribunal, iar profesorul debutant avea clasa de salarizare 18, pe o scară de la 1 la 41. Astăzi, de exemplu, salariile din administraţie și ordine publică sunt cu 60 la sută mai mari decât cele din educaţie, în timp ce în țările dezvoltate și cu o democrație avansată, lucrurile stau invers, adică salariile din educație sunt mai mari decât cele din administrație și ordine publică. Este revoltător că Legea cadru nr.153/2017 nu elimină această anomalie. Argumentul guvernanților este că “sunt mulți cei din educație și mai mult nu permite bugetul”. În învățământ numărul angajaţilor este stabilit în funcţie de numărul de copii, iar de la educaţia adevărată nu trebuie să facem rabat. Cu o asemenea poziționare în grilele de salarizare a celor care pregătesc viitoarea forță de muncă, șansele ca România să ajungă în rândul ţărilor cu nivel de trai ridicat tind către zero”, a declarat preşedintele FSLI Simion Hancescu.

 Pentru declaraţii şi informaţii suplimentare:
Simion Hancescu, preşedinte FSLI – 0722.779.716
Cornelia Popa- Stavri, secretar general FSLI – 0732.723.066

 

4 dec. 2017

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ cere Guvernului şi Parlamentului măsuri de protecție pentru cadrele didactice

              Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (F.S.L.I. ) cere de urgenţă Guvernului, dar şi parlamentarilor României, măsuri de protecţie pentru cadrele didactice așa cum au polițiștii și magistrații, în cazul în care sunt agresați fizic sau verbal. F.S.L.I. a depus la Parlament încă din anul 2015 un proiect de act normativ, preluat de un grup de parlamentari, prin care a cerut acest lucru și, din păcate, proiectul zace şi acum în sertarele Parlamentului. Această inițiativă a venit ca urmare a numeroaselor cazuri de violență din școli, iar până acum autoritățile nu au reușit să rezolve această problemă. F.S.L.I. este împotriva actelor de violenţă, abuz sau vandalism care au loc în orice spaţiu public, cu atât mai mult în unităţile de învăţământ. Statistici ale Ministerului Educaţiei din anul 2015 arată că în fiecare zi sunt raportate 70 de cazuri de violenţă în şcoli, victime fiind atât elevi, cât şi cadre didactice.
              Potrivit cifrelor furnizate de Ministerul Educaţiei, la nivelul anului 2015, peste 19.000 de cazuri de violenţă au fost înregistrate în şcoli. Cifrele sunt însă şi mai mari, întrucât multe dintre cazuri nu sunt raportate la nivelul inspectoratelor şcolare.
            Imaginile difuzate de mass-media, în care un cadru didactic din Teleorman este umilit, batjocorit şi agresat de către elevii săi, ne revoltă. Anul trecut un cadru didactic din județul Botoșani a fost lovit cu violență de un părinte chiar în fața colectivului de elevi, fiind transportat la spital. F.S.L.I. a demonstrat că este un partener real al elevilor şi al părinţilor şi, pentru că ne dorim un sistem de educaţie sănătos, atragem atenţia opiniei publice, dar şi Guvernului şi Parlamentului României, că astfel de situaţii nu trebuie să se întâmple în unitățile de învățământ. Școala trebuie să fie mediul care-i formează pe tineri pentru a fi buni cetățeni și nu un spațiu propice pentru încurajarea apariției viitorilor infractori.
            F.S.L.I. solicită Inspectoratului Şcolar Teleorman, precum şi Ministerului Educaţiei să verifice ce s-a întâmplat cu exactitate în unitatea de învăţământ şi să ia măsurile care se impun, potrivit legislaţiei în vigoare.
            În plus, federaţia noastră face apel la toţi factorii de decizie să dezbată iniţiativa legislativă prin care F.S.L.I. a solicitat măsuri de protecție a personalului didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control, în îndeplinirea atribuțiilor specifice funcției. Considerăm că se impune un astfel de act normativ, prin care profesorii să fie protejați de posibili agresori, care ar urma să răspundă în fața legii. Astfel, cadrele didactice vor putea să se simtă în siguranţă în unităţile de învăţământ şi să îşi desfăşoare activitatea cât mai bine, pentru binele elevilor.
             “Imaginile difuzate de întreaga mass-media sunt de-a dreptul şocante. Cu atât mai mult, cu cât nu sunt singurele. În fiecare an avem parte de astfel de scene. Agresivitatea nu are ce să caute în locul în care copiii sunt educaţi. Nu vrem să condamnăm pe nimeni, dar vrem să avem un sistem de învăţământ corect, în care să nu fie nici încurajate şi nici ascunse astfel de situaţii, doar pentru a păstra prestigiul unei şcoli sau pentru a nu deranja liniştea unui director. Cerem Guvernului şi Parlamentului măsuri de protecție pentru cadrele didactice, măsuri de care beneficiază alte categorii profesionale. Considerăm că orice atingere a integrităţii fizice sau morale a unui cadru didactic trebuie să fie drastic pedepsită. Suntem convinşi că părinţii ne vor sta alături în acest demers, precum şi elevii. F.S.L.I. îşi doreşte calitate în actul educaţional, dar şi respect faţă de cei care fac educaţia. Cu situaţii de violență, şcoala poate să devină un loc al nesiguranţei şi al exemplelor greşite”, a declarat preşedintele F.S.L.I., Simion Hancescu.

22 nov. 2017

FSLI a transmis autorităților Rezoluția „INVESTIȚIA ÎN EDUCAȚIE, CÂȘTIG GARANTAT!”

             Federația Sindicatelor Libere din Învățământ a adoptat în cadrul Conferinței Naționale, care a avut loc în perioada 16-18 noiembrie, Rezoluția „INVESTIȚIA ÎNEDUCAȚIE, CÂȘTIG GARANTAT!”, prin care solicită rezolvarea mai multor probleme cu care se confruntă sistemul de educaţie din România.

     FSLI solicită ca, până la data de 1 decembrie 2017, să fie eliminate discriminările salariale create de interpretarea eronată a prevederilor Legii Nr. 153/2017, precum și modificarea actualei legi - cadru de salarizare, în sensul majorării coeficienților de ierarhizare pentru personalul didactic.        Doar astfel vom stopa migrarea masivă a cadrelor didactice către alte ţări în care sunt mai bine plătite pentru munca pe care o desfăşoară. Totodată, din cauza plecării personalului calificat, sistemul de educaţie a devenit singurul din Europa în care sunt acceptaţi necalificaţii.    
         FSLI cere alocarea unui procent de minimum 6% din P.I.B. pentru Educaţie, condiţie esenţială pentru dezvoltarea sistemului de învăţământ și evoluția întregii societăți românești. Guvernele României au practicat constant o politică de subfinanțare cronică a sistemului de învățământ și au alocat un procent de doar 3 % din P.I.B., în timp ce media în Uniunea Europeană  acesta  este de 5,3 %.  

        FSLI atrage atenția privind necesitatea elaborării de către Parlament a unei noi legi a educației naționale, care să nu fie modificată cel puțin pentru un ciclu complet de învățământ. Totodată, trebuie demarate negocierile pentru o lege distinctă privind Statutul personalului didactic.

      FSLI solicită prin această Rezoluție analizarea cu obiectivitate a actualelor programe școlare, pentru a se face modificările care se impun . Doar în acest fel absolvenții se vor putea integra pe piața muncii. În plus, comunitățile locale, care nu dispun de resurse financiare, au nevoie urgent de acordarea de fonduri pentru îmbunătățirea condițiilor de studiu pentru elevi.

     FSLI a transmis Rezoluția „INVESTIȚIA ÎN EDUCAȚIE, CÂȘTIG GARANTAT!” Ministerului Educaţiei Naționale, Guvernului României, Parlamentului României şi tuturor partidelor politice parlamentare.

Textul integral al Rezoluției poate fi consultat aici:

Pentru declaraţii şi informaţii suplimentare:
Preşedinte FSLI, Simion Hancescu: 0722.779.716

FSLI: Dreptul copiilor la educaţie ne obligă să fim responsabili în faţa lor

Comunicat de presă, 20.11.2017

            Nimic din această lume nu poate să ne facă să încălcăm drepturile omului şi cu atât mai mult drepturile copilului. Preambulul Declaraţiei drepturilor copilului”, emisă în 1959 de către Organizaţia Naţiunilor Unite prevede un lucru esenţial: “Omenirea este datoare să ofere copiilor ce este mai bun din ce are de oferit”. Noi, adulţii, avem datoria de a face tot ce ne stă în putinţă să ajutăm copiii să creasă, să se dezvolte şi să aibă libertatea de a alege.

         Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ reprezintă 165.000 de angajaţi din educaţie. Aproape în fiecare şcoală din această ţară avem membri de sindicat, oameni responsabili, cei mai mulţi cadre didactice care au, înainte de orice, un obiectiv clar: educaţia copiilor. Potrivit unui studiu al Organizaţiei Salvaţi Copiii, în România unul din doi copii este expus riscului de sărăcie, fapt care se reflectă şi în educaţia acestuia. Acelaşi studiu arată că peste 50 la sută dintre copii nu frecventează învăţământul preşcolar. Sunt cifre alarmante care ar trebui să mobilizeze întreaga societate către schimbare.

             Este obligaţia autorităţilor din această ţară să ia măsurile necesare prin care România să nu mai aibă copii care nu au ce mânca, nu au haine sau încălţăminte, nu au căldură în case, nu au primit jucării sau cărţi.

          Instituţiile responsabile ar trebui să aibă grijă ca orice copil să meargă la grădiniţă şi la şcoală. Aceste instituţii trebuie să ofere copiilor condiţii de şcolarizare egale în unităţile de învăţământ din mediul rural şi urban, aşa cum ar trebui să combată orice formă de discriminare sau de excluziune socială. Noi, cei care facem parte din sistemul educaţional avem datoria de a oferi calitate în educaţie, prin dascăli bine pregătiţi, talentaţi şi implicaţi în ceea ce fac, precum şi un sistem de predare şi evaluare la standarde europene, care să pună în valoare abilităţile fiecărui elev.  

           “Astăzi, de Ziua internațională a drepturilor copilului, este vorba despre ei şi drepturile lor. Ei, copiii, pe care ar trebui să învăţăm să îi preţuim, pentru că realitatea ne arată că nu o facem suficient. Fiecare dintre noi este vinovat pentru orice copil din această ţară al cărui drept la o viaţă decentă şi educaţie a fost încălcat. O societate nu poate fi modernă dacă are copii care se luptă pentru supravieţuire. O societate care se respectă, învaţă să îşi respecte oamenii săi, de la cel mai mic, la cel mai mare. Astăzi ar fi bine să învăţăm noi de la ei că aşteptările lor nu trebuie înşelate. Astăzi ar trebui să fim conştienţi că uităm ce înseamnă “binele”, una dintre valorile esenţiale care ar trebui să guverneze omenirea. Pentru ei, copiii, trebuie să luptăm, iar datoria noastră, a dascălilor, este aceea de a le oferi educaţie de calitate, necondiţionat”, a declarat preşedintele FSLI, Simion Hancescu.


Pentru informaţii suplimentare și declarații:
Preşedinte FSLI, Simion Hancescu: 0722.779.716

Rezolutia adoptata de Conferinta Nationala a F.S.L.I.

FSLI și-a ales noua conducere

         În perioada 16-18 noiembrie a avut loc Conferinţa Naţională a Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ în cadrul căreia a fost aleasă noua conducere. Vă prezentăm mai jos lista membrilor Biroului Operativ al FSLI:

Simion Hancescu – Preşedinte
Cornelia Stavri Popa – Secretar general
George Purcaru– Prim -vicepreşedinte
Giani Leonte-vicepreședinte
Laviniu Lăcustă- vicepreședinte
Gabriel Ploscă-vicepreședinte
Constantin Ionescu-vicepreședinte
Mitică Iosif-vicepreședinte
Ion Dobre-vicepreședinte
Ion Duță-vicepeședinte
Adrian Voica- vicepeședinte
Dănuț Ieneșescu- vicepeședinte
Lucia Cojocaru- vicepeședinte
Radu Hora- vicepeședinte
Ioana Petreuș- vicepeședinte
Eugenia Sandu- vicepeședinte
Violeta Ionescu- vicepeședinte

         “Le mulţumesc colegilor care mi-au oferit încrederea lor, prin votul exprimat în cadrul Conferinţei Naţionale FSLI. Nu cred în funcţii, dar cred în oameni, în loialitate şi în respect. Sunt principii care mă vor ghida în activitatea pe care o voi desfăşura în întreaga perioadă. Principalele obiective pe care mi le-am propus sunt: respectarea prevederilor Legii educației naționale referitoare la alocarea a 6% din PIB pentru educaţie; obţinerea unor coeficienţi de ierarhizare mai mari în Legea de salarizare pentru angajaţii din învăţământ;reîcadrarea corectă a salariaților din învățământ după intrarea în vigoare a Legii nr.153/2017; modificarea Codului Fiscal prin introducerea unui prag salarial privind impozitarea; pensionarea cu trei ani mai devreme de împlinirea vârstei standard, fără diminuarea cuantumului pensiei, pentru cadrele didactice, care au gradul I şi o vechime de minimum 34 de ani; îmbunătăţirea formării iniţiale a resursei umane din educaţie; o nouă lege a educaţiei care să aibă stabilitate pentru un ciclu complet de învăţământ; o lege distinctă pentru Statutul personalului didactic. Sunt convins că alături de noua echipă vom reuşi să răspundem aşteptărilor membrilor noştri de sindicat, dar şi partenerilor - părinţii şi elevii”, a declarat preşedintele FSLI, Simion Hancescu.

Pentru informaţii suplimentare:

Simion Hancescu, preşedinte FSLI – 0722.779.716

25 oct. 2017

Alianta pentru Educatie de Calitate


FSLI: România, singura ţară din UE în care educaţia se face cu necalificaţi

         În unităţile de învăţământ din România, în acest an şcolar, 2017-2018, la catedră au ajuns 4.500 de cadre didactice necalificate. România este singura ţară din Uniunea Europeană în care există titulatura de necalificat în sistemul educaţional. Motivul: tinerii performanţi, cu dăruire şi formare de specialitate, nu vor să predea în şcolile din ţară din cauza salariilor mult prea mici sau pentru că nu sunt motivaţi sub nicio formă să ajungă în faţa copiilor pe care să îi ajute să se dezvolte.

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ atrage atenţia Guvernului României că din cauza salariilor mult prea mici, numărul tinerilor care vor să păşească spre profesia de dascăl este în scădere.
Dacă în anul  2004, la un număr de 4 milioane de copii, existau 343.000 de posturi în educaţie, în anul 2017, ne confruntăm atât cu scăderea numărului de copii la 3 milioane, dar şi cu scăderea numărului de posturi didactice la aproximativ 295.000. În plus, dacă în anul 2005 existau 19.500 de debutanţi, în 2017, numărul acestora a ajuns la 16.000.
Lipsa personalului didactic calificat în şcolile din România sporeşte un fenomen pe care nu ni-l dorim: creşterea numărului de necalificaţi care ajung să predea elevilor. În acest an şcolar au fost încadraţi 4.500 de angajaţi necalificaţi în acest sistem.

“Ar trebui să facem un simplu exerciţiu de imaginaţie să ne dăm seama cât de gravă este situaţia din învăţământul românesc: gândiţi-vă ce ar însemna ca un medic necalificat să intre în sala de operaţii şi să facă o intervenţie chirurgicală? Sau un medic necalificat să prescrie medicamente unui bolnav? Ce ar însemna ca un necalificat să instrumenteze un dosar în justiţie, un necalificat să stabilească bugetul unei comunităţi sau un necalificat să conducă un avion sau o locomotivă? Ni se pare revoltător sau absurd. Dacă se acceptă ca în anul 2017 să fie copii care sunt “ modelați” de necalificați, înseamnă că inclusiv România este condusă de persoane “fără studii de specialitate “
Şi totuşi această situaţie este permisă exact în sistemul în care copiii ajung să fie lăsaţi pe mână unor oameni care nu au formarea sau experienţa necesară actului educaţional.
FSLI consideră că este inacceptabil ca în faţa copiilor să ajungă  “dascăli” care nu stăpânesc materia pe care o predau, aşa cum nu au nici abilităţile psihopedagogice necesare pentru formarea unor caractere.
Am ajuns aici, pentru că ani la rând a fost tolerat acest fenomen. Nimănui nu i-a păsat că un copil poate să pornească în viaţa lui greşit, chiar din băncile şcoli. Nu vrem să acuzăm pe niciunul dintre cei 4.500 de angajaţi, dar acuzăm o boală într-un sistem care ar trebui să performeze.
       Schimbarea înseamnă calitate, iar calitate nu poţi să ai în niciun sistem, dacă nu atragi oamenii potriviţi pentru acest lucru. Cu un salariu lunar de 1.400 de lei, cât are în acest moment un cadru didactic debutant, suntem departe de rezolvarea unei probleme majore. Din păcate, nici perspectiva nu este optimistă.Atâta timp cât prin legea salarizării un profesor debutant va ajunge, ipotetic, în anul 2022 la un salariu net de 2400 de lei, este evident că este posibil să crească numărul  ”șlefuitorilor de suflete și caractere”, fără studii de specialitate. Și atunci se pune întrebarea firească:unde va ajunge această țară?, a declarat preşedintele FSLI, Simion Hancescu.

Pentru informaţii suplimentare şi declaraţii:

Preşedinte FSLI, Simion Hancescu: 0722.779.716

FSLI: Dramele copiilor nu trebuie ignorate! În prezent, un consilier școlar are în grijă 800 de elevi!

             Cazul elevului din Brăila, care a încercat să se sinucidă în faţa colegilor săi, este un semnal de alarmă pentru noi toţi, dar mai ales pentru cei care au putere de decizie. Fenomenul bullying-ului în şcoli arată că sistemul de educaţie nu este pregătit, în acest moment, să evite și să gestioneze astfel de situații. Existenţa unui singur consilier şcolar la 800 de elevi este o problemă importantă care ar trebui rezolvată urgent. Altfel, cazurile în care copiii îşi arată, prin gesturi disperate, nevoia de atenţie, vor fi din ce în ce mai multe.  Datoria noastră este să găsim o soluţie pentru aceşti elevi. 

            3 din 10 copii sunt excluşi din grupul de colegi, 3 din 10 copii sunt ameninţaţi cu bătaia sau lovirea de către colegi, iar 1 din 4 copii a fost umilit în faţa colegilor, arată un studiu realizat în 2016 de Organizaţia Salvaţi Copiii România, cu privire la fenomenul de bullying în şcolile româneşti.

          “Atenţia noastră ca profesori trebuie să fie sporită şi în ceea ce priveşte nevoia copilului de afecţiune, nu doar în procesul de predare. Colegii mei, prin rolul pe care îl au şi mai ales prin formarea profesională, sesizează modificările care intervin în comportamentul elevilor de la clasă. Nu de puţine ori, cadrele didactice sunt primele care observă când copiilor le lipsesc atenţia, dragostea părinţilor sau liniştea de acasă ori au probleme de integrare. Deşi cadrele didactice au pregătire psihopedagogică, intervenţia lor este limitată. Aici este nevoie de prezenţa şi suportul consilierilor şcolari, cu o pregătire mult mai bună în gestionarea acestor situaţii. În acest moment, în şcolile noastre sunt doar 1.900 de consilieri şcolari. Practic, un consilier trebuie să se ocupe de 800 de elevi, ceea ce este practic imposibil. Ar trebui ca un consilier școlar să se ocupe de cel mult 400 de elevi.Această situaţie nu trebuie neglijată, dacă vrem ca educaţia să fie una sănătoasă şi axată pe nevoile reale ale copilului. Considerăm că Guvernul trebuie să găsească, alături de specialişti, o soluţie pentru a creşte numărul consilierilor şcolari în unităţile de învăţământ. Altfel, suntem responsabili pentru orice gest al copiilor care trăiesc o dramă”, a declarat preşedintele FSLI, Simion Hancescu.


Pentru informaţii suplimentare și declarații:
Preşedinte FSLI, Simion Hancescu: 0722.779.716


11 sept. 2017

Mesajul Președintelui F.S.L.I. cu ocazia începutului de an şcolar 2017-2018

Stimați colegi,
Dragi elevi şi părinți,
 
 
Înainte de orice, sunt cadru didactic și de aceea mă voi adresa mai întâi vouă, elevilor. Poate că v-ați săturat de încurajări sau de formulările devenite un clişeu: “voi sunteți viitorul”, “speranța acestei țări de mai bine”. Îmi pare rău, dragi elevi, dacă nu mai credeți în aceste cuvinte. Da, au devenit clișee pentru că le-au folosit oameni care nu au crezut în ele, care nu au făcut nimic pentru a vă ajuta să creșteți așa cum ne dorim cu toții. Dar, chiar așa, eu vă spun că sunt adevărate! Este foarte important să luptați pentru viitorul vostru!
Îmi doresc să credeţi că aveţi forţa să faceţi tot ceea ce vă propuneţi, că puteți fi oriunde vă doriți să fiți şi că nu vă veţi simţi niciodată, nicăieri, inferiori! Nu aveţi de ce!
Noi, profesorii voştri, avem misiunea de a vă ghida. Voi sunteţi cei care, prin propriile forţe, puteţi să mişcaţi lumea. Noi vă mai luminăm din când în când calea. Vă așteaptă încercări grele: bacalaureat, teste naționale, testări, teze. Pe unii, simple liniuțe sau tabla înmulțirii. În faţa emoţiilor voastre avem datoria să ne deschidem, noi, profesorii voştri. Regret însă că nu e suficient doar acest lucru. Din păcate, începe un nou an şcolar, cu probleme vechi de zeci de ani, aşa cum sunt multe dintre şcolile în care învaţă unii dintre voi, nemodernizate, cu bănci scorojite, cu biblioteci sau laboratoare goale. Şi tot goale vor fi şi băncile, în prima zi de şcoală, pentru unii dintre voi, care nu vor primi manuale.
Neajunsurile ne lovesc pe toți: profesori, elevi și părinți. Guvernul nu a trecut clasa în fața noastră, a dascălilor, dar nici în fața voastră, a elevilor.
Vreau să mă adresez colegilor mei, cărora le spun că în mine vor găsi mereu un partener. Nu e simplu să fii la... centru, când armele pe care le ai sunt... puţine. Am fost amăgiţi cu majorări de salarii, sporuri sau alte beneficii. Nu cerem ceva exagerat şi am mai spus-o: în educaţie nu poți să faci performanţă cu profesori care nu sunt plătiţi corect. Guvernul trebuie să se gândească la un lucru: ce poate să transmită unor copii un profesor umilit?
Aşa cum a făcut de fiecare dată, FSLI va face tot posibilul ca nici actualii guvernanţi să nu îşi bată joc de angajații din învățământ. Am trimis un ultimatum Guvernului Tudose și așteptăm, până pe 25 septembrie, un răspuns ferm. În caz contrar, începem protestele.
Este ruşinos, domnilor care conduceţi ţara, ca cifrele să ne arate că România este țara din U.E.care alocă cei mai puţini bani pentru educaţie: 248 de euro pe cap de locuitor, în condiţiile în care media este de 1.400 de euro.
Este ruşinos că astăzi nu avem o coerenţă în programele şcolare, că sunt depăşite de realitatea de pe piaţa muncii. Este grav că avem şcoli care se deschid, deşi nu au avizul ISU. Este revoltător că un profesor debutant câştigă cât un muncitor necalificat.
În faţa acestei situaţii, părinții și cadrele didactice trebuie să devină o echipă, pentru că interesul nostru comun sunt copiii. Pentru asta, trebuie să încetăm să mai punem presiune şi pe părinți! Ei nu trebuie să mai aibă povara cumpărării auxiliarelor, cretă, să schimbe bănci sau să înlocuiască geamurile sparte, ca să nu le înghețe copiii în clase!
De 27 de ani Federația Sindicatelor Libere din Învățământ este alături de salariații din învățământ, dar și de partenerii noștri: părinți și elevi. Așa vrem să rămânem și în acest an.
Am încredere că împreună vom reuși să consolidăm, treptat, sistemul de învățământ. Îmi doresc să fie un an şcolar care să aducă schimbarea în bine acestui sistem. În 2018 se împlinesc 100 de ani de la Marea Unire. Îmi doresc şi eu o Românie mai bună, pentru noi toţi, dar mai ales pentru copiii acestei țări și pentru cei care construiesc destine şi care modelează acești copii.
 
Preşedinte FSLI,
Simion HANCESCU

30 mar. 2017

Informare FSLI


       I.     Astăzi, 29 martie 2017, la sediul Guvernului României a avut loc întâlnirea Consiliului Național Tripartit pentru Dialog Social, din partea Confederației  Sindicatelor Democratice  din România participând Iacob Baciu-președinte  și  Simion Hancescu-vicepreședinte.
În prezența Primului-ministru,domnul Mihai Grindeanu, a ministrului finanțelor publice-Viorel Ștefan, a ministrului educației naționale-Pavel Năstase  și a altor miniștri și secretari de stat s-au discutat următoarele:
 
1.Legea salarizării unitare

   Au fost discuții generale din care s-au desprins următoarele:
-       Prelungirea perioadei de discuții cu partenerii sociali, astfel încât să plece către Parlament un proiect de lege cât mai puțin contestat, dar fără a afecta termenul de adoptare a acestei legi ,care trebuie să fie 30.06.2017;
-       Să fie un singur reper de referință pentru stabilirea salariilor-salariul minim pe economie;
            Președintele FSLI, Simion Hancescu, a atras atenția că această lege de salarizare trebuie să repare actualele inechități și să schimbe ierarhiile din grilele de salarizare aplicate acum, care sunt ilogice și incorecte, amintind că cea mai echitabilă lege de salarizare din România a fost legea Nr.57/1974, unde într-o ierarhizare cu 41 de clase de salarizare, profesorul debutant pleca de la clasa 18, iar clasa maximă în învățământul preuniversitar era de 31, la fel ca și magistrații. Această ierarhizare ar trebui să se regăsească și viitoarea lege de salarizare.
           De asemenea, a solicitat ca prin noua lege de salarizare, banii de salarii să vină prin inspectoratele școlare și nu prin consiliile locale, așa cum se întâmplă acum.

             2. Legea educației naționale
             Toate părțile prezente au recunoscut că actuala lege a educației trebuie modificată, iar angajamentul părții guvernamentale a fost că până la finalul anului 2017 trebuie făcut acest proiect, iar în anul 2018 să fie supus dezbaterii publice și adoptat de către Parlament, astfel încât să intre în vigoare de la data de 1 septembrie 2018.
             Președintele FSLI  a atras atenția că legile după care a funcționat învățământul în ultimii 27 de ani au fost modificate nepermis de mult, elevii și profesorii fiind pe post de cobai și că a sosit momentul să se facă o lege care să fie valabilă macar pentru un ciclu complet de învățământ. Pentru ca acest deziderat să fie pus în practică, trebuie lasate orgoliile la o parte și să fie implicați/implicate toți cei interesați și toate instituțiile cu atribuții în domeniu, inclusiv Administrația Prezidențială și Academia Română.
            De asemenea, președintele FSLI  a atras atenția că problema cea mai gravă a învățământului românesc este cea a curriculei școlare, programele școlare fiind complet anormale și a căror revizuire radicală trebuie să fie un obiectiv imediat al M.E.N., lucru recunoscut de partea guveramentală.
            Președintele FSLI  a mai atras atenția asupra faptului că în Legea bugetului de stat pentru anul 2017 nu au fost prevăzute sumele necesare pentru plata sumelor restante stabilite prin sentințe judecătorești, precum și problema neplății dobânzilor penalizatoare obținute tot în instanță.Ministrul finanțelor a confirmat că este în temă cu aceste probleme și că la prima rectificare bugetară se vor aloca sumele pentru plata tranșelor restante și că vor încerca să găsească o soluție în ceea ce privește plata dobânzilor, recunoscând că autoritățile locale au semnalat la MFP că nu dispun de fonduri pentru plata dobânzilor.
 
            II. Astăzi la Ministerul Muncii și Justiției Sociale ni s-au prezentat  o parte a modificărilor operate în grila de salarizare, urmare a discuțiilor din data de 13.03.2017.Conform acestora, salariul profesorului debutant ar urma să fie, la 1 ianuarie 2022, de aproximativ 4050 lei ( 3500 lei la 1 ianuarie 2021), iar cel al profesorului S, cu o vechime de peste 25 de ani, de 6800 lei (6100 la 1 ianuarie 2021).De asemenea, ni s-a prezentat anexa cu sporurile pentru preuniversitar. Va trebui să luăm o decizie în ceea ce privește gradațiile de merit, în sensul de a se păstra actuala formă sau de a merge pe o altă variantă.Poziția președintelui FSLI a fost de a se crește de la 16%, la 20 % cuantumul celor care ar urma să primească și scăderea la 20 % a procentului de majorare a salariilor, iar durata de acordare să fie de 4 ani.


București ,29 martie  2017

1 iul. 2016

FSLI solicita revocarea din funcția de ministru a d-lui Marius-Raul Bostan

FSLI solicita Prim-ministrului României, dl. Dacian Cioloş, revocarea din funcția de ministru al comunicațiilor și pentru societatea informațională a d-lui Marius-Raul Bostan, în urma declarațiilor incalificabile la adresa cadrelor didactice și a sistemului educațional din data de 28.06.2016
 


 
 
 

29 iun. 2016

Ministrul Bostan o rușine pentru țară! Cerem demisia sau demiterea, de urgență!


Declarația elucubrantă și cinică a „tehnocratului” Marius Raul Bostan, ministrul comunicațiilor, a produs stupefacție și revoltă în rândul salariaților din educație și, probabil, a multor părinți: „gratuitatea învățământului este o reminiscență a anilor de comunism”, iar „o mărire de salarii în zona asta de educație  nu ar provoca decât pagube pe următorii 2-3-5 ani, dar pagube pe care nu le mai poți recupera.”
Această declarație nu a fost făcută de vreun „cetățean oarecare” la cârciuma din sat, după ce a consumat câteva pahare de votcă, ci de un membru al Guvernului Cioloș, probabil având discernământ.
Câtă ură viscerală față de acest popor nevoiaș poate avea un demnitar care spune că „părinții ar trebui să plătească pentru educația copiilor lor”?!. Ei oricum susțin, prin taxe și impozite, educația. O asemenea afirmație este făcută în condițiile în care, în Constituția României este stipulat ca drept fundamental, dreptul la învățătură, precum și faptul că „învățământul obligatoriu este gratuit” (art. 32 alin.4). Este intolerabil ca un membru al Guvernului să se lanseze în afirmații publice, fără să cunoască nici cele mai elementare drepturi consfințite de Constituția statului din al cărui GUVERN face parte și care are ca principală  responsabilitate să asigure guvernarea, în limitele legii, mai ales ale celei fundamentale!
Într-o țară ca România, în care aproximativ 40% din populație trăiește la limita de subzistență, un ministru al Guvernului nu are dreptul să declare public asemenea enormități!
Domnule non-ministru, pentru foarte mulți părinți din această țară, acei „100 de lei pe lună”, pe care îi propuneți cu atâta ușurință să îi plătească lunar pentru educația propriilor copii, sunt, de multe ori, tocmai fondurile lunare pe care familia le are la dispoziție pentru a asigura hrana zilnică a propriilor copii școlari! Dacă pentru un ministru al cărui salariu net s-a triplat anul trecut nu este un efort semnificativ să plătească lunar 100 de lei, pentru educația propriului copil, pentru mulți dintre cetățenii acestui stat această sumă este un „lux nepermis” la un salariu net de sub 1000 de lei/lună! Acestea sunt realitățile cetățenilor pe care, în calitate de ministru, îi guvernați, dar pe care nu le cunoașteți, întrucât, fiind un ministru tehnocrat „performant”, nu ați avut timp să vă documentați înainte de a emite aberații în spațiul public!
 Federația Sindicatelor Libere din Învățământ consideră că este o jignire la adresa tuturor dascălilor afirmația aceluiași ministru conform căreia: „a mări salariile din educație înseamnă că România va intra într-o procedură de buget excesiv”, dar și o dovadă de nesimțire și servilism față de instituțiile internaționale care au interese meschine în și cu această țară!.
„Eu, ministru, pot să am 13500 de lei/lună net, dar tu, profesore, mulțumește-te cu 1100 de lei, că nu ești performant și, dacă nu-ți convine, dă-ți demisia”, cam acesta este modul de gândire al tehnocratului Bostan.
Domnule ministru tehnocrat, rolul Guvernului este să finanțeze educația,  să investească în resursa umană din educație și nu să „cerșească” banii de la părinți pentru educarea propriilor copii, cu atât mai puțin să își îndemne dascălii să plece spre alte meserii. Aceste afirmații, coroborate cu cele referitoare la „ideea opririi furnizării energiei electrice pentru consumatori după ora 24.00”, denotă o mentalitate corporatistă, similară cu cea enunțată de CEO NESTLE atunci când susținea că „Accesul la apă nu ar trebui să fie un drept public”.  Nu este acceptabil ca un membru al Guvernului României să emită astfel de opinii, care limitează sau interzic drepturi fundamentale ale omului.  
 Federația Sindicatelor Libere din Învățământ solicită, domnului Dacian Julien Cioloș, Prim - ministrul României, să declare public dacă aceste afirmații incalificabile reprezintă poziția oficială a Guvernului României în ceea ce privește investiția în educație și în dascălii acestei țări!
Cerem public Primului-ministru să-l demită pe ministru Bostan, ale cărui afirmații nu fac cinste niciunui ministru! Dacă nu o va face, înseamnă că domnul Dacian Cioloș gândește similar cu ministrul Bostan!
Simplele scuze postate pe profilul propriu de facebook nu sunt de natură să înlăture gravitatea afirmațiilor publice la adresa dascălilor!

Presedinte, 
Simion Hancescu

București,
28.06.2016


15 iun. 2016

După 6 ani, Parlamentul României înlătură una dintre discriminările în salarizarea personalului bugetar

             Federația Sindicatelor Libere din Învățământ salută adoptarea, de către Camera Deputaților, cameră decizională, a Propunerii legislative pentru completarea Legii-cadru nr.284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice (Pl-x 707/2015).
             Prin această propunere, se prevede acordarea sporului pentru titlul științific de doctor pentru personalul plătit din fonduri publice care deține acest titlul științific în domeniul în care își desfășoară activitatea.
            Considerăm că numeroasele demersuri întreprinse de Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, atât la nivelul Guvernului României, al Ministerului Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, dar și la comisiile de specialitate ale Camerei Deputaților, pentru înlăturarea discriminării între salariații care dețineau titlul științific de doctor anterior datei de 31 decembrie 2009 și cei care l-au obținut după 31 decembrie 2009, au sensibilizat parlamentarii, determinând
adoptarea acestei legi.
             Este un gest firesc și normal într-o societate democratică, dar nu este și suficient pentru rezolvarea problemelor în domeniul salarizării bugetarilor !
             Este de datoria Guvernului României ca, la aprobarea normelor metodologice de aplicare a O.U.G. nr. 20/2016 să țină cont și de prevederile acestei legi, în ceea ce privește plata sporului pentru titlul științific de doctor.
             Federația Sindicatelor Libere din Învățământ consideră că Parlamentul României – forul legislativ suprem – are capacitatea de a discuta și aproba o lege unitară de salarizare pentru personalul plătit din fonduri publice, care să elimine numeroasele inadvertențe și dezechilibre existente în salarizare.
 
 
PREȘEDINTE,
Simion HANCESCU
 
București,
14 iunie 2016