Se afișează postările cu eticheta Pichetari / mitinguri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Pichetari / mitinguri. Afișați toate postările

19 feb. 2018

FSLI începe protestele – miercuri şi joi pichetează Ministerul Muncii

Comunicat de presă 19.02.2018

FSLI începe protestele – miercuri şi joi pichetează Ministerul Muncii


Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ va picheta  Ministerul Muncii miercuri, între orele 13.00 – 15.00 şi joi, între orele 10.00 – 14.00.
Decizia a fost luată după ce federaţia noastră a trimis memorii cu problemele din sistemul de educaţie către Ministerul Muncii, Ministerul Finanţelor Publice, Ministerul Educaţiei Naţionale, precum şi către Guvernul României.   
Atragem atenţia Guvernului că nemulţumirile angajaţilor din educaţie sunt mari şi că lipsa dialogului social pentru rezolvarea acestora ar putea duce la proteste de amploare în întreaga ţară.

FSLI cere Guvernului modificarea OUG 3/2018, privind unele măsuri fiscal- bugetare, prin care mii de angajaţi din învăţământ aflaţi în concediu medical pierd sume importante din venit.   

FSLI solicită Guvernul renegocierea Legii cadru nr. 153/2017, prin care a fost stabilit raportul de 1/12 între cel mai mic şi cel mai mare salariu de la stat, personalul didactic de predare fiind poziţionat între 1,64 şi 2,76, în treimea inferioară a grilei de salarizare. Precizăm faptul că majorarea acordată la 1 ianuarie 2018 nu poate să acopere nici măcar rata inflaţiei, ceea ce face ca nivelul de trai al angajaţilor din educaţie să fie cât mai scăzut.

FSLI solicită, de asemenea, ca majorarea de 20% de la 1 martie 2018 să se acorde
și pentru personalul nedidactic.

FSLI cere modificarea de urgenţă a Legii cadru nr. 153/2017, privind salarizarea bugetarilor, întrucât a creat discriminări atât în rândul anajaţilor din sistemul bugetar, dar şi în rândul angajaţilor din învăţământ. Reîncadrarea personalului didactic, pe această lege, începând cu data de 1 iulie 2017, a dus la situaţii absurde prin care personalul didactic necalificat este mai bine plătit decât personalul didactic calificat cu definitivat, grad didactic II sau chiar grad didactic I.


FSLI solicită Ministerului Muncii modificarea Legii pensiilor, astfel încât cadrele didactice să se poată pensiona cu trei ani înainte de împlinirea vârstei standard. Nivelul de suprasolicitare neuropsihică, precum și cazurile medicale grave, care îi împiedică pe colegii noștri să își desfășoare activitatea la catedră, impun crearea unui cadru legal adecvat acestei profesii. 


Pentru declaraţii şi informaţii suplimentare:
Simion Hancescu, preşedinte FSLI – 0722.779.716
George Purcaru, prim-vicepreşedinte FSLI – 0744.242.804  
Cornelia Popa-Stavri, secretar-general FSLI – 0732.723.066






29 sept. 2017

PICHETARE INSTITUTIA PREFECTULUI JUDETLUI CLUJ - 02.10.2017


Sindicatul Liber al Învățământului Preuniversitar Clujean, afiliat la Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, ca urmare a deciziei Colegiului Național al Liderilor al susnumitei federații, întrunit în ședință de lucru în data de 04.09.2017 și în urma consultării propriilor membri de sindicat, a decis ca în cazul în care Guvernul nu acceptă încheierea unui acord scris, prin care se angajează să soluționeze mai multe probleme cu care se confruntă salariații din învățământ, începând cu 2 octombrie 2017, va începe formele de protest.

Principalele nemulțumiri ale salariaților din învățământ:         

1.     Tergiversarea elaborării  proiectului unei noi legi a educației. Conform Programului de Guvernare PSD – ALDE, o lege așteptată cu interes de către elevi, cadre didactice și părinți, este Legea Educației Naționale. Un act normativ realizat cu responsabilitate și supus dezbaterii publice va rezolva cea mai mare parte a problemelor cu care se confruntă de mai bine de 20 de ani sistemul de educație din România.


2.     Programele școlare sunt învechite și neadaptate cerințelor de pe piața muncii. Elevii nu sunt pregătiți să facă față provocărilor din plan profesional şi nici măcar pentru a-şi gestiona singuri viaţa. Din cauza programelor, sistemul de educaţie este axat pe partea teoretică, mai puţin pe practică, iar programul elevilor este sufocant, încetinind dezvoltarea acestora. În opinia noastră, programele şcolare trebuie să fie regândite din temelii; ele trebuie adaptate la cerinţele reale ale pieţei muncii.


3.     Poziționarea funcțiilor didactice în grilele Legii salarizării. Conform prevederilor Legii nr.153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, coeficientul maxim la care poate ajunge un profesor care are o vechime de peste 25 de ani în învățământ este de 2,76, pe o scară ierarhică de la 1 la 12! Consecința directă a poziționării în treimea inferioară a grilei de salarizare va fi neatragerea tinerilor performanți către cariera didactică și prăbușirea definitivă a calității actului instructiv-educativ.


4.     Calculul incorect al sporurilor. Deși conform  H.G. nr/. 38/2017 salariile de bază s-au majorat, de la data de 1 ianuarie 2017, în medie, cu 15%, calcularea sporurilor și indemnizațiilor  nu se face la salariile de bază  majorate de la 1 ianuarie 2017, ci aceste sporuri și indemnizații sunt calculate prin raportare la salariul de bază din luna decembrie 2016, ceea ce conduce la o diminuare a drepturilor salariale care se cuvin personalului didactic.

 
5.     Necuprinderea, în Legea bugetului de stat pentru anul 2017, a sumele necesare pentru plata sentinţelor judecătoreşti. Conform prevederilor legale, în anul 2017, o parte a salariaţilor din învăţământ ar trebui să primească sumele restante la drepturi salariale, stabilite prin sentinţe judecătoreşti, sume care nu se regăsesc în legea bugetului de stat pentru anul 2017.

 

6.     Subfinanţarea educaţiei. În momentul de față România este codașa Europei în ceea ce privește procentul din PIB alocat educației. În timp ce media în U.E. în ceea ce privește finanțarea învățământului este de aproximativ 5,2% din P.I.B., în România acesta este în jur de 4%, iar consecințele se văd.


7.     Cuantumul pensiilor celor care au lucrat în învățământ. Pensionarii care au lucrat în sistemul de educaţie au în acest moment pensii de mizerie, situate în jurul sumei de 1.000 de lei, asta în timp ce sunt pensionari proveniți din domenii “strategice ”, unde pensia medie este de peste 3.000 de lei. În unele cazuri aceste pensii “speciale” au ajuns să fie mai mari decât veniturile încasate de angajaţi. Constatăm că există persoane care ies la pensie la 43 de ani, cu o pensie de peste 10.000 de lei, în timp ce pe un profesor, după 43 de ani de muncă, statul român îl “recompensează” cu o pensie de 1.500 de lei, întrucât principiul de calcul este diferit faţă de cel aplicat în cazul altor bugetari. Considerăm că singurul  principiu care trebuie să stea la baza calculului  pensiilor din România trebuie să fie cel al contributivității la fondul de pensii! Dacă nu, atunci cerem pensii speciale şi pentru profesori!

 
Luni, 2 octombrie, între orele 12.00-14.00, concomitent cu pichetările din reședințele de județ, SLIPC organizează o pichetare a Instituției Prefectului Județului Cluj, finalizată cu înmânarea unui memoriu către prefect.

Este nevoie mai mult decât oricând de solidaritate şi forţă.


Președinte SLIPC,
Prof. Lucia-Maria Cojocaru

2 iun. 2016

Miting / Mars Bucuresti, 01.06.2016

             Biroul Operativ al S.L.I.P.C. mulțumește celor 50 de membri de sindicat care ieri, 1 Iunie 2016, au participat la marșul de protest din București, pentru a susține astfel efortul F.S.L.Î. de a "smulge" Guvernului Cioloș o creștere salarială cât mai mare pentru toți salariații din învățământul preuniversitar.
 
 

12 apr. 2016

18 - 19 APRILIE - PICHETAREA GUVERNULUI


GUVERNUL CIOLOȘ DEMAREAZĂ „MAREA REFORMĂ”

ÎN SISTEMUL DE SALARIZARE,

FĂCÂND NEDREPTĂȚI ŞI GENERÂND TENSIUNI ÎNTRE SALARIAȚI

 

 
Mult așteptata lege de salarizare în sistemul bugetar, pe care Guvernul tehnocrat condus de Prim - ministrul Dacian Julien Cioloș se angajase că o va finaliza până la data de 5 februarie 2016, se dovedește a fi o normă inechitabilă.
Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, analizând proiectul Ordonanței de urgență privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, care urmează a fi adoptat în cel mai scurt timp, a constatat că acesta nu rezolvă marile discrepanțe în salarizarea personalului bugetar pe care le-am sesizat în numeroase rânduri, atât guvernului actual, dar și celor  care l-au precedat!
Mai mult, din grilele de salarizare propuse de Guvernul Cioloș, se constată că pentru anumite categorii de cadre didactice și pentru personalul didactic auxiliar, salariile propuse sunt mai mici decât cele actuale cu:

-           7% pentru educatoarele și învățătorii debutanți, categorii care vor fi salarizate la nivelul salariului minim brut pe economie;

-           până la 29% pentru învățătorii și educatoarele cu studii medii;

-          6% pentru profesorii debutanți;

-          6% pentru informatician IA;

-          6% pentru administrator financiar gradul I.

Este adevărat că prin acest proiect de O.U. se propune reducerea numărului tranșelor de vechime, o creștere a salariilor pentru anumite categorii de profesori, dar și că unele rămân la nivelul actual.
Federația Sindicatelor Libere din Învățământ nu poate fi de acord cu salariile propuse pentru învățătorii și educatoarele cu studii medii care riscă să rămână la același nivel pentru o perioadă nedefinit de mare, din cauza modului în care este concepută grila.
De asemenea, salariile umilitoare propuse pentru debutanți sunt “un îndemn” pentru tinerii performanți să fugă de învățământ.
             Cei peste 178.000 de salariați din învățământul preuniversitar, membri de sindicat ai organizațiilor afiliate la Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, nu acceptă o astfel de lege de salarizare!

Încă de la începutul acestui an am adus la cunoștința Guvernului României principalele nemulțumiri ale personalului din sistem, una dintre marile probleme ale sistemului și salariaților fiind tocmai cea a SALARIZĂRII UMILITOARE a personalului, în raport cu alte categorii de bugetari. Am informat în mod public că, după majorarea salarială de aproximativ 25% din anul 2015, salariul unui profesor debutant este de  cca.1100 de lei net, iar al unui profesor la final de carieră este de  aproximativ 2400 lei.
Dacă un salariu de 1100 lei net- al unui profesor debutant- este mult prea mare și Guvernul Cioloș a înțeles că trebuie să îl reducă cu 6%, iar un învățător debutant trebuie să primească salariul minim pe economie, FEDERAȚIA SINDICATELOR LIBERE DIN ÎNVĂȚĂMÂNT  CERE CA ACTUALUL GUVERN SĂ-ȘI DEA DEMISIA DE ONOARE!
Un guvern care propune o astfel de grilă pentru salariile cadrelor didactice, care nu a investit fonduri în dezvoltarea sistemului educațional, pentru modernizarea bazei didactice a unităților de învățământ, mai ales a celor din mediul rural, pentru a oferi șanse egale la un învățământ de calitate pentru toți elevii,  trebuie să plece!
În aceste condiții, membrii de sindicat afiliați la Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, vor recurge la toate formele de luptă sindicală, prima acțiune urmând a se desfășura în zilele de 18 și 19 aprilie, în intervalul orar 15.00-17.00, când vor picheta sediul Guvernului României.

Președinte,
Simion Hancescu
București, 12.04.2016

 

23 ian. 2012

POZE Pichetare Prefectura Cluj - 23.01.2012


SAU PE CONTUL DE FACEBOOK www.facebook.com/slipcluj
sau pe pagina de "fani"

REVENDICARILE MEMBRILOR DE SINDICAT - PICHETARE PREFECTURA CLUJ 23.01.2012 (ORELE 15.00-17.00)

Având în vedere:

1. Faptul că în anul 2012 nu se acordă nici o majorare a salariilor personalului din învăţământ, astfel încât nu se poate recupera reducerea cu 25% a salariilor, operată în baza Legii nr. 118/2010;
2. Eşalonarea plăţii sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială, până în anul 2016;
3. Prorogarea, până la data de 01 ianuarie 2013, prin Legea nr. 283/2011, a alocării, pentru finanţarea învăţământului a minimum 6% din produsul intern brut al anului respectiv;
4. Alocarea pentru finanţarea învăţământului, prin Legea bugetului de stat pe anul 2012 a unui procent de 2,3% din P.I.B.;
5. Măsura luată de Ministerul Educaţiei, Cerectării, Tineretului şi Sportului de a nu se mai reţine cotizaţia de sindicat pe statul de plată;
6. Practica de asumare a răspunderii guvernamentale, pe proiectele de legi esenţiale, ca de exemplu: Legea educaţiei naţionale, Legea de modificare şi completare a Codului muncii, Legea dialogului social, Legea privind sistemul unitar de pensii publice, Legea cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice etc,

Sindicatul Liber al Invatamantului Preuniversitar Clujean a hotărât pichetarea Institutiei Prefectului Judetului Cluj in data de 23.01.2012 intre orele 15.00-17.00.
Mentionam ca la pichetare participa si Sindicatul Sanitas.

Prezidiul SLIPC,
Presedinte prof. Lucia Cojocaru
Vicepresedinte prof. Vioara Temian
Vicepresedinte prof. Tarta Grigore


Ora 15.00 - PICHETARE PREFECTURA CLUJ

SINDICATUL LIBER AL INVATAMANTULUI PREUNIVERSITAR CLUJEAN  şi Sindicatul Sanitas organizeaza astazi, 23.01.2012, intre orele 15.00-17.00, o acţiune comună de protest în faţa Institutiei Prefectului Judetului Cluj, la pichetare fiind aşteptată prezenţa a circa 400 de sindicalişti.