Se afișează postările cu eticheta 5 iunie - Ziua Învăţătorului. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 5 iunie - Ziua Învăţătorului. Afișați toate postările

11 iun. 2013

5 iunie 2013 - Ziua invatatorului

          Ziua Invatatorulu revine in mataca tradiţiei româneşti, graţie unei iniţiative legislative a federaţiilor sindicale din Învăţământul preuniversitar, perfectată cu reprezentanţii patronatului. Deşi Legea 289/29.10.2007 consfinţeşte că această importantă zi a modelatorilor de caractere să se sărbătorească pe data de 5 iunie, în fiecare an, doar în acest început de vară i s-a dat importanţa cuvenită.
Reprezentanţii Sindicatelor din Învăţământul Preuniversitar Clujean în colaborare cu reprezentanţii Inspectoratului şcolar Judeţean Cluj au marcat această manifestare omagiind în mod festiv cadrele didactice care şi-au încheiat misiunea de apostoli ai neamului în acest an şcolar, 2012-2013.
Reuşita acţiunii se datorează şi ambientului creat cu sprijinul conducerii Colegiului Pedagogic  “Gheoghe Lazăr” din Cluj-Napoca, adevărat templu al pedagogiei clujene.



5 iun. 2012

Ziua Învăţătorului

       Sărbătorim astăzi ziua acelora care oferă lumină minţilor fragede de copii şi adolescenţi. Ei, Dascălii (profesori sau învăţători, pedagogi sau educatori), au purtat cu demnitate această plăcută povară a luminii, a învăţăturii pe umerii lor aplecaţi adesea către pământ. Dascălii Clujului au fost mereu sufletul culturii române din această parte de ţară, indiferent de orânduire, de naţie, de credinţă. Spirite înflăcărate care au ars pentru Ideea de bine, frumos şi adevăr. În cinstea lor să spunem astăzi un Laudatio!
        Vă dorim, stimaţi colegi să aveţi parte de sanatate, lumină în suflet, dragoste, care să vă înconjoare cu puterea ei magică, bucurii în fiecare clipa! Vă multumim pentru că prin învăţătura Domniilor voastre ne-aţi amintit că în toate zilele vieţii noastre trebuie să găsim, aşa cum ne-aţi învăţat, cuvântul bun pentru cei singuri, reazem pentru cei căzuţi, întărire pentru cei umiliţi, compătimire pentru cei bolnavi, milostenie pentru cei in lipsă, nădejde pentru deznădăjduiţi, îndrumare pentru cei rătăciţi, linişte pentru cei cuprinşi de tulburare. Ocrotitori ai viitorului, cinste vouă! Sănătate să aveţi şi să vă bucuraţi de fiecare clipă a vieţii domniilor voastre în pace, fiind convinşi că aveţi din partea noastră o aleasă preţuire.

        La mulţi ani, generaţiilor de profesori şi de elevi deveniţi profesori, care duceţi pe umeri dulcea povară a luminii!

                                             Preşedinte, prof. Lucia Cojocaru
                                             Vicepreşedinte, prof. Temian Vioara

5 iunie - Ziua Învăţătorului

Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului a solicitat inspectoratelor şcolare judeţene/Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti printr-o adresă adresă semnată de ministrul Liviu Marian Pop şi secretarul de stat pentru învăţământ preuniversitar, Stelian Fedorca, să asigure sărbătorirea Zilei Învăţătorului în toate unităţile de învăţământ, prin organizarea unor manifestări adecvate, care să pună în valoare tradiţia şi împlinirile şcolii româneşti.
Conform Legii nr. 289 din 29/10/2007 , această manifestare festivă educaţională, cu caracter național, apolitic şi cultural, se organizează anual, în data de 5 iunie.
Cei doi demnitari au subliniat în adresa transmisă în teritoriu că, începând cu anul 2013, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului intenţionează să includă cele mai interesante propuneri ale cadrelor didactice în planul naţional al acţiunilor dedicate Zilei Învăţătorului. În acest sens, în urma dezbaterilor din unităţile de învăţământ, inspectoratele şcolare vor transmite ministerului 5 exemple de activităţi propuse de cadrele didactice, care pun cel mai bine în evidenţă specificul acestui eveniment

29 iun. 2011

Ziua Invatatorului - ZIUA ÎN CARE ŞI REGII VISEAZĂ SĂ FIE ÎNVĂŢĂTORI

Azi, când litera noii legislaţii a educaţiei este dominată de titlul de profesor, inclusiv la ciclurile preprimar şi primar, învăţătorul pare o categorie profesională anacronică, pe cale de dispariţie. Pentru că şi-au completat studiile cu destule sacrificii, învăţătorii înşişi au optat să fie numiţi profesori, uitând că denumirea de învăţător are cel mai limpede înţeles didactogen din întreaga titulatură profesională din învăţământ. De la învăţătorii satelor pe seama cărora Spiru Haret crea un sistem de învăţământ fără egal, la învăţătorii neamului, până la marele învăţător al omenirii, răstignit pe cruce în zilele lui Ponţiu Pilat, învăţătorii străbat istoria popoarelor civilizate ca un fluid cald de pace şi înţelepciune.
Vom spune că pe 30 Iunie, de Soborul Sfinţilor 12 Apostoli, ne îndreptăm privirea spre apostolul neamului românesc, Învăţătorul. Sărbătorim în primul rând ziua normaliştilor, a absolvenţilor de liceu pedagogic, adică a acelor persoane veşnic tinere pentru care meseria de învăţător este vocaţională, de aceea încă din adolescenţă au decis să se dedice şcolii, să pătrundă tainele pedagogiei, să se apropie de sufletul copilului pentru a-l îmbogăţi cu învăţătură. Ei înşişi bogaţi „în lipsuri, în îndatoriri şi în iubiri de moşie”, cum se spunea la un congres învăţătoresc din 1923, învăţătorii sunt adevăraţii creatori de bogăţie, pentru că fundamentele culturale şi morale ale omului activ şi util societăţii ei sunt cei care le sădesc.
Sărbătorim apoi toţi lucrătorii cu har din scoala românească indiferent de denumirea cu care activează sau cu care s-au pensionat: educatoare, învăţători, institutori, maiştri instructori, antrenori, profesori, asistenţi, conferenţiari, directori, decani, rectori etc. Cu toţii aparţin aceleaşi familii, toţi au ceva din portretul uman al învăţătorului.
Să ne amintim câteva linii din acest portret. Învăţătorul nu se deosebeşte prea mult de cei doi apostoli ai creştinătăţii, Petru şi Pavel, este şi el un propovăduitor modest, cu inimă mare, cu răbdare desăvârşită, bunăvoinţă şi înţelepciune să dea şi la alţii. Adeseori cu grijile casei în spinare deschide poarta şcolii şi acolo le lasă, în clasă intră cu zâmbetul pe buze şi căldură radiantă. Ochii vioi ai discipolilor îl urmăresc atent, îl analizează, încuviinţează prin faptă ce li se cere şi nu ies din cuvântul său, ba sunt în stare să se şi certe acasă cu părinţii lor, spunându-le: “Doamna învăţătoare/domnul învăţător, aşa a spus!”. De veacuri, cuvântul lui, al magistrului are cele solide şi mai adânci rădăcini în memoria omului.
Printr-un reflex al urcuşului, respectul pentru dascălii care i-au format se rarefiază la mai marii societăţii, cu o singură excepţie, pe car o vom cita în final. În ciuda nedreptăţilor şi umilinţelor cu care îl tratează cârmuitorii, învăţătorul nu-şi abandonează munca şi cu dăruire neştirbită îşi face nobila meserie. Hrana sufletească şi haina ponosită îi dau putere, îi ţin de cald pe un drum pe care îl urmează neabătut şi apostolic. Ştie că micuţii au mai mult ca oricând nevoie de privirea lui senină, înţelegătoare. Azi, mai mult ca oricând trebuie să preia din îndatoririle părinţilor, deoarece aceştia sunt copleşiţi de grijile zilei de azi şi mâine şi adesea sunt plecaţi pe alte meleaguri, pentru a-şi căuta o pâine trudită.
În mesajul Tronului către un congres AGIRO interbelic regele Ferdinand spunea: ,,Dacă soarta nu m-ar fi pus acolo unde sunt, aş fi fost învăţător”.
La mulţi ani, învăţătorule, rege neîncoronat al educaţiei!


Prof. Lucia Cojocaru şi prof. Vioara Temian,
Sindicatul Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean