Se afișează postările cu eticheta Comunicate S.L.I.P.C.. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Comunicate S.L.I.P.C.. Afișați toate postările

29 sept. 2017

PICHETARE INSTITUTIA PREFECTULUI JUDETLUI CLUJ - 02.10.2017


Sindicatul Liber al Învățământului Preuniversitar Clujean, afiliat la Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, ca urmare a deciziei Colegiului Național al Liderilor al susnumitei federații, întrunit în ședință de lucru în data de 04.09.2017 și în urma consultării propriilor membri de sindicat, a decis ca în cazul în care Guvernul nu acceptă încheierea unui acord scris, prin care se angajează să soluționeze mai multe probleme cu care se confruntă salariații din învățământ, începând cu 2 octombrie 2017, va începe formele de protest.

Principalele nemulțumiri ale salariaților din învățământ:         

1.     Tergiversarea elaborării  proiectului unei noi legi a educației. Conform Programului de Guvernare PSD – ALDE, o lege așteptată cu interes de către elevi, cadre didactice și părinți, este Legea Educației Naționale. Un act normativ realizat cu responsabilitate și supus dezbaterii publice va rezolva cea mai mare parte a problemelor cu care se confruntă de mai bine de 20 de ani sistemul de educație din România.


2.     Programele școlare sunt învechite și neadaptate cerințelor de pe piața muncii. Elevii nu sunt pregătiți să facă față provocărilor din plan profesional şi nici măcar pentru a-şi gestiona singuri viaţa. Din cauza programelor, sistemul de educaţie este axat pe partea teoretică, mai puţin pe practică, iar programul elevilor este sufocant, încetinind dezvoltarea acestora. În opinia noastră, programele şcolare trebuie să fie regândite din temelii; ele trebuie adaptate la cerinţele reale ale pieţei muncii.


3.     Poziționarea funcțiilor didactice în grilele Legii salarizării. Conform prevederilor Legii nr.153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, coeficientul maxim la care poate ajunge un profesor care are o vechime de peste 25 de ani în învățământ este de 2,76, pe o scară ierarhică de la 1 la 12! Consecința directă a poziționării în treimea inferioară a grilei de salarizare va fi neatragerea tinerilor performanți către cariera didactică și prăbușirea definitivă a calității actului instructiv-educativ.


4.     Calculul incorect al sporurilor. Deși conform  H.G. nr/. 38/2017 salariile de bază s-au majorat, de la data de 1 ianuarie 2017, în medie, cu 15%, calcularea sporurilor și indemnizațiilor  nu se face la salariile de bază  majorate de la 1 ianuarie 2017, ci aceste sporuri și indemnizații sunt calculate prin raportare la salariul de bază din luna decembrie 2016, ceea ce conduce la o diminuare a drepturilor salariale care se cuvin personalului didactic.

 
5.     Necuprinderea, în Legea bugetului de stat pentru anul 2017, a sumele necesare pentru plata sentinţelor judecătoreşti. Conform prevederilor legale, în anul 2017, o parte a salariaţilor din învăţământ ar trebui să primească sumele restante la drepturi salariale, stabilite prin sentinţe judecătoreşti, sume care nu se regăsesc în legea bugetului de stat pentru anul 2017.

 

6.     Subfinanţarea educaţiei. În momentul de față România este codașa Europei în ceea ce privește procentul din PIB alocat educației. În timp ce media în U.E. în ceea ce privește finanțarea învățământului este de aproximativ 5,2% din P.I.B., în România acesta este în jur de 4%, iar consecințele se văd.


7.     Cuantumul pensiilor celor care au lucrat în învățământ. Pensionarii care au lucrat în sistemul de educaţie au în acest moment pensii de mizerie, situate în jurul sumei de 1.000 de lei, asta în timp ce sunt pensionari proveniți din domenii “strategice ”, unde pensia medie este de peste 3.000 de lei. În unele cazuri aceste pensii “speciale” au ajuns să fie mai mari decât veniturile încasate de angajaţi. Constatăm că există persoane care ies la pensie la 43 de ani, cu o pensie de peste 10.000 de lei, în timp ce pe un profesor, după 43 de ani de muncă, statul român îl “recompensează” cu o pensie de 1.500 de lei, întrucât principiul de calcul este diferit faţă de cel aplicat în cazul altor bugetari. Considerăm că singurul  principiu care trebuie să stea la baza calculului  pensiilor din România trebuie să fie cel al contributivității la fondul de pensii! Dacă nu, atunci cerem pensii speciale şi pentru profesori!

 
Luni, 2 octombrie, între orele 12.00-14.00, concomitent cu pichetările din reședințele de județ, SLIPC organizează o pichetare a Instituției Prefectului Județului Cluj, finalizată cu înmânarea unui memoriu către prefect.

Este nevoie mai mult decât oricând de solidaritate şi forţă.


Președinte SLIPC,
Prof. Lucia-Maria Cojocaru

30 apr. 2016

PASTE FERICIT !



FIE CA SFANTA SARBATOARE A INVIERII 

DOMNULUI  SA VA ADUCA CELE PATRU TAINE DIVINE : 

INCREDERE, LUMINA, IUBIRE, SPERANTA  


SARBATORI IMPLINITE SI BINECUVANTATE !



BIROUL OPERATIV AL S.L.I.P.C.

25 mar. 2016

Zile nelucratoare - Sarbatori Pascale


             Având în vedere apropierea Sărbătorilor Pascale, vă recomandăm ca la nivelul fiecărei unitați de învățământ să hotărâți în cadrul comisiei paritare modalitatea de aplicare a prevederilor Art. 28 (4) din Contractul colectiv de muncă unic la Nivel de Sector de Activitate Învăţământ Preuniversitar înregistrat la M.M.F.P.S.P.V.-D.D.S. sub nr. 1483 din data de 13.11.2014, publicat în Monitorul Oficial Partea a V-a nr.5 din 26.11.2014, prelungit de drept până la data de 13.11.2016, conform carora "prima, a doua şi a treia zi de Paşti sunt zile nelucratoare".
               În zilele nelucrătoare se va asigura paza și protecția unităților de învățământ conform legii.

12 oct. 2015

Concert aniversar 70 ani


VOCI TRANSILVANE LA 70 DE ANI!

 

E vremea mustului.... când recoltele se mută din câmpuri și de pe dealuri, în preajma, în grija și spre folosul oamenilor. E toamnă, ca cea de acum șapte decenii când, după ce s-a așternut liniștea atât de așteptată a păcii, începea o nouă lume, se prefigurau noi orizonturi și se nășteau noi speranțe ...
Pr. Augustin Bena, profesorul, compozitorul, maestrul, trimis mult prea repede și pe nedrept la o prozaică pensie, dorea să fondeze, așa cum o făcuse cu multe decenii în urmă pentru redeșteptarea românității ardelene, o formație corală reprezentativă pentru Cluj, pentru Ardeal.
Singura categorie socio-profesională nealterată de cangrena războiului, erau ceferiștii: așa a luat ființă Ansamblul Coral al Regionalei de Căi Ferate din Cluj, cu oameni inimoși, pasionați de muzică, de diferite profesii, nu numai cele ceferizate, în special cadre didactice, artiști, studenți și absolvenți de Conservator, instituție a cărei Facultate de Pedagogie muzicală o înființase cu peste două decenii în urmă.
El, fondatorul și dirijorul mai multor formații de gen, încă mai conducea, la acea dată, corurile de catedrală ale Episcopiilor române, ortodoxă și greco-catolică, mânat de un firesc și natural spirit ecumenic...
Descindea dintr-o românească familie din Alba, cu seculare rădăcini de preoți, dascăli și promotori de cultură românească, familie din care faceau parte, direct sau prin alianțe neîntâmplătoare și: Veturia și Octavian Goga, Lucian Blaga, Tiberiu Brediceanu... ș.a.
În acele vremuri de întretăiere de drumuri, principii și perspective, atât de diferite și paradoxale, maestrului pr. Augustin Bena, nu i s-au iertat multe, iar el, scârbit, fiind total nepotrivit pentru „luminoasa epocă” ce-și arăta “zorile”, s-a retras în familia sa, pentru a lucra la birou…. pentru a compune….. și pentru a se concentra/relaxa, în grădina sa plină de esențe nobile, la umbra cărora mai tînărul său văr a creat nemuritoare versuri….
Acestea au fost împrejurările și condițiile nașterii, acum 70 de ani, a formației care astăzi poartă numele Ansamblul Coral VOCI TRANSILVANE, revenit, așa cum dorise ilustrul său fondator, un cor clujean pentru clujeni, fiind, de aproape un deceniu, formație a Casei Municipale de Cultură Cluj-Napoca, instituție aflată, la rându-i, sub cupola protectoare și susținătoare a Primăriei și Consiliului Local ale municipiului Cluj-Napoca.
În ultimii 20 de ani, de când la pupitrul formației se află profesorul Adrian Corojan, din 1985 referent cultural la Casa Municipală de Cultură clujeană, formația a susținut peste 490 de concerte în Cluj-Napoca, în țară și în alte 19 țări europene, în fața unui public ce însumează peste 132.000 spectatori.
Repertoriul ansamblului cuprinde peste 270 de lucrări, din creaţia a 118 compozitori români şi străini: muzică laică şi religioasă, colinde, lucrări din literatura muzicală românească şi universală, de la compozitorii Renaşterii până la cei contemporani, interpretarea lor făcându-se în limba originală (29 limbi).
Dorim să fiți părtași la bucuria prilejuită de marcarea acestui moment omagial și vă invităm să ne onorați cu prezența, Marți 13 octombrie, ora 18.00, în sala REDUTA a Muzeului Etnografic al Transilvaniei, la Concertul Aniversar VOCI TRANSILVANE – 70 ANI
Invitați sunt prietenii noștri fideli din Câmpia Turzii, Corul ASTRA, dirijat de doamna profesor Rodica Trandafir, care, împreună cu noi, Ansamblul coral VOCI TRANSILVANE, vă vor cânta și încânta cu piese corale din repertoriul românesc și internațional.
Acest eveniment cultural se dorește a fi încă un moment-jalon dedicat Publicului, doritor de muzică de calitate, în stilul inconfundabil al VOCILOR TRANSILVANE: de la suflet la suflet, din inimile noastre spre inimile tuturor celor care ne ascultă.

 

Cluj-Napoca, 9 octombrie 2015

Adrian COROJAN

 

30 mar. 2015

Concert de Pasti

Concert de Pasti
Ansamblul Coral "Voci Transilvane"
 
Marti, 31 martie 2015, ora 18.30
Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Sala REDUTA

24 dec. 2014

Crăciun fericit !

 
 
 
 
Lumina Nașterii Lui Iisus se întinde de la o casă la alta, de la o inimă la alta, iar căldura și bucuria Crăciunului
ne aduce pe toți mai aproape!
Crăciun Fericit si un An Nou plin de bucurii şi impliniri!
 
Biroul Operativ al SLIPC

24 oct. 2013

Comunicat S.L.I.P.C. - FORME DE PROTEST


În data de 21.10.2013 la sediul S.L.I.P.C. a avut loc instruirea cu liderii de sindicat din unităţile de învăţământ, unde s-a adus la cunoştinţă care vor fi formele de protest la care vom accede începând de săptămâna viitoare. Aceste acţiuni s-au decis la Colegiul liderilor din cadrul Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, întrunit în ziua de 16.10.2013, la Bucureşti, urmare a propunerilor trimise de la sindicatele afiliate.
Calendarul cuprinde următoarele forme de protest :
·        luni 28.10.2013 orele 11-13; marţi 29.10.2013 orele 10-12, miercuri 30.10.2013 orele 10-12, pichetarea în faţa sediului Guvernului României;
·         concomitent se va face  pichetarea sediului U.S.L, între orele 11-13.
La aceste acţiuni vor participa membri de sindicat din Bucureşti şi judeţele  învecinate capitalei.
·        în toate judeţele ţării membre ale F.S.L.I, în zilele de luni, 28.10.2013, marţi, 29.10.2013,  miercuri, 30.10.2013, în toate  unităţile de învăţământ, între orele 11-13 se va desfăşura GREVA DE AVERTISMENT. Pe toată perioada desfăşurării acesteia membri de sindicat vor purta în piept sigla S.L.I.P.C.
·        miercuri, 6.11.2013, la Bucureşti va avea loc un miting de protest, urmat de un marş.


Preşedinte S.L.I.P.C.: prof. Cojocaru Lucia-Maria
Vicepreşedinţi: prof. Temian Vioara
                                                prof. Tarţa Grigore

4 oct. 2013

Un gând pentru tine, EDUCATORULE !


“Te-ai  născut în momentul în care  prima întrebare  a ieşit din gura unui copil, de-a lungul unei zile eşti nevoit să fii actor, prieten, soră medicală şi doctor, antrenor, găsitor de obiecte pierdute, psiholog, părinte de ocazie, agent comercial, .... îţi este  greu să descoperi cine eşti...  
Bunăstarea materială nu este unul din punctele tale forte,  în căutarea permanentă eşti veşnic vânător de comori, de ocazii noi în care discipolii să-şi folosească înzestrările, pentru acele talente care stau uneori îngropate sub resemnare.
Eşti cel mai norocos dintre cei care muncesc!
Dacă unui doctor îi este permis să deschidă uşa în viaţa noastră într-un moment magic, ţie ţi se permite să vezi cum viaţa renaşte în fiecare zi, cu orice nouă întrebare, idee sau prietenie.
Un arhitect ştie că atunci când clădeşte  cu grijă, construcţia lui va dura secole întregi.
Un dascăl ştie că dacă va pune dragoste şi adevăr în ceea ce face, ceea ce va construi el va dura o veşnicie.
Eşti un luptător, în fiecare zi luptându-te împotriva presiunii ucigătoare, a negativismului, a fricii, a conformismului, a ignoranţei,   a prejudecăţilor şi apatiei. Ai alături de tine mari aliaţi: INTELIGENŢA, INDIVIDUALITATEA, CURIOZITATEA, CREATIVITATEA, DRAGOSTEA ŞI RÂSUL. Toate vin în grabă să se alăture sub stindardul tău.
Şi uite-aşa ai un trecut bogat în amintiri.
Ai un prezent incitant, plin de aventuri şi speranţe, pentru că ţi-ai permis să-ţi petreci zilele alături de viitor. Eşti un  dascăl şi mulţumeşti pentru asta lui Dumnezeu în fiecare zi.”
Ne-ar fi plăcut ca toate aceste cuvinte să le fi compus noi, dar pentru că  ne-au plăcut foarte mult, ne-am permis să le extragem, citându-l pe J.W.Schaltter.
            Nu putem decât să urăm tuturor cadrelor didactice, acum, în pragul Zilei Mondiale a EDUCATORULUI: SĂNĂTATE, PUTERE DE MUNCĂ ŞI O PENSIE LINIŞTITĂ, când va veni vremea, dar până atunci,  SPERANŢE ÎMPLINITE!


Biroul Operativ al  S.L.I.P.C.

2 oct. 2013

Comunicat S.L.I.P.C.


Conducerea Sindicatului Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean, în urma consultării membrilor de sindicat, şi a centralizării  propunerilor pentru  formele de protest ce ar avea impact în vederea soluţionării nemulţumirilor salariaţilor din învăţământ, a susţinut azi în cadrul  Comisiei  de Dialog Social, întrunită în cadrul  Instituţiei Prefectului din judeţul Cluj, toate problemele cuprinse în APELUL federaţiei noastre adresat deputaţilor şi senatorilor din cadrul Parlamentului României.
La această întrunire au participat şi reperezentanţi ai Federaţiei din Învăţământ „Spiru Haret”, filiala Turda şi lideri ai uniunilor teritoriale sindicale judeţene ce au în componenţă sectoare bugetare, precum şi domnul inspector scolar general al Inspectoratului Judeţean din Învăţământul Preuniversitar Cluj, prof. Valentin Claudiu Cuibus.
Problemele suţinute de reprezentanţii Învăţământului Preuniversitar Clujean au fost primite şi corect analizate de către domnul prefect Ioan Gheorghe Vuşcan, care a promis sprijinul instituţiei pe care o reprezintă şi susţinerea lor la forurile superioare pentru rezolvarea lor. Tododată, în ceea  ce priveşte problemele speciale cu care se confruntă salariaţii din învăţământul clujean, aduse în discuţie de către reprezentanţii sindicatelor din acest sector, în măsura posibilităţilor, o să-şi dea concursul pentru  rezolvarea lor.
Pentru a aduce la cunoştinţă tuturor senatorilor şi deputaţilor clujeni problemele puse în discuţie, în cursul zilei de azi vom depune şi înregistra ”Apelul pentru salvarea învățământului românesc”la fiecare birou parlamentar din județul nostru. Acelaşi document se va transmite şi presei clujene pentru informarea opiniei publice cu privire la nemulţumirile şi problemele cu care ne confruntăm.
Sindicatul Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean va participa, conform opţiunii membrilor de sindicat, la formele de protest la nivel naţional ce se vor hotărî în perspectivă.



Prezidiul S. L.I. P. C.: Preşedinte: prof. Lucia Maria Cojocaru

                                     Vicepreşedinte: prof. Vioara Temian

3 iul. 2013

Nu despre şcoală, ci despre fraudă


Ancheta de fraudă la bacalaureat, demarată la Liceul “Dimitrie Bolintineanu” din Bucureşti, a obligat în premieră întreaga presă să ocupe prima pagină cu un eveniment din învăţământ, reluând cu o insistenţă demnă de o cauză mai bună aceleaşi informaţii de pe surse, condimentate cu nelipsitele aspecte picante. S-a remarcat cu ironie că este vorba de liceul unde absolvit şi şi-a luat bacalaureatul omul politic Marian Vanghelie în anul în care a devenit primar de sector.
Am înţeles că este vorba despre o anchetă “in rem”, prin urmare nefocalizată pe un făptuitor, existând doar suspiciuni cu privire la faptă. O asemenea convenabilă formulă permite să “umfli” câteva zeci de cadre didactice ca pe ultimii borfaşi şi să-i duci la audieri. Serialul spectacolelor cu mascaţi, dube şi elicoptere nu putea să nu atingă şi învăţământul. Totul trebuie murdărit, pentru a demonstra unui anume public ahtiat de circ “dreptatea” care se face în ţara asta. Scenariul presupune mobilizarea elitei poliţieneşti şi justiţiare: parchetul de pe lângă tribunalul capitalei, DGPMB, DNA, SRI, care au făcut percheziţii  prin sertarele din cancelarie şi prin băncile şcolare, câutând “înscrisuri şi obiecte relevante”, în timp ce elevii îşi susţineau proba la limba română din marii poeţi ai neamului.
Nu deplângem demiterea unor directori care se poate să fi fost corupţi, admitem “toleranţa zero” în faţa fraudei, dar batjocura ţintită pe profesor, având ca public părinţi şi elevi, nu poate decât să demotiveze munca în educaţie. Deşi articolele din presa centrală folosesc verbe la prezumtiv – profesorii ar fi primit mită, şpaga ar fi fost găsită în sutienele profesoarelor, directoarea ar fost filmată dezbrăcând un elev în timpul banchetului de clasa a XII-a – noroiul şi-a atins ţinta, educatorul este pus la colţ. S-a gândit vreun jurnlist că nu profesorul, ci ofertantul mitei, dacă şi câtă va fi fost acolo, este acela care nu vrea educaţie, nu vrea concurenţă loială, ci vizează sistematic acea ruină generală care permite semidoctului să-l sfideze pe omul cu şcoală?
Nu a sesizat nimeni acest aspect, pentru că acum era momentul mult aşteptat al lapidării profesorului. Şi pentru că toţi sunt fără păcat, fiecare a avut câte o piatră de aruncat. Un distins jurnalist de la Gândul îşi consumă muniţia pe “adulţii nevrotici” care “încearcă, de 23 de ani, să-i tâmpească pe copiii care au avut tupeul să nu clacheze trecând prin şcoală”. Dânsul pretinde ca breasla profesorilor să rămână, într-un ocean de mizerie, insula sacrificiului, în care să pulseze doar “vocaţia, altruismul nebunesc, vibraţia de creator”. Mă rog, fiecare cu utopia lui, dar date fiind în aceste zile eforturile de insultă rânjită la adresa slujitorilor şcolii, domnul Sultănoiu putea să lase pe mai târziu folositoarele sale remarci deontologice.
Din păcate la bătaia de joc generală răspundem doar cu fraze consolatoare de tipul “profesorul poate schimba sistemul”. I-aş răspunde jurnalistului de la Clujul liber, care a scris cu o lăudabilă indignare un articol despre pauperizarea profesorului, cu fraza moromeţiană: “Pe ce te bazezi?” Când şi unde în istorie s-a mai întâmplat asta? Toate reformele de sistem au fost făcute de sus. Decidentul ales democratic sau impus pe alte căi este cel care poate schimba. Nu poţi cere tălpii să mişte capul. De altfel un comentator i-a şi răspuns jurnalistului aşa: “Suntem în povestea cu baronul Munhauzen care se trage singur de păr să iasă din mlaştină.”

                                              Prof. Vladimir Pop, membru al

      Biroul Operativ al Sindicatului Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean

8 nov. 2012

Comunicat

În data de 6 noiembrie 2012 a avut loc Conferinţa Judeţeană a Sindicatului Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean (S.L.I.P.C.) .

Prezidiul S.L.I.P.C. ales în Conferinţă are următoarea componenţă:
Preşedinte: Prof. Lucia- Maria Cojocaru
Vicepreşedinte: Prof. Vioara Temian
Vicepreşedinte de zonă : Prof. Grigore Tarţa
 
 
 
Ne-au onorat cu prezenţa:
 
D-na Stanca Constantinescu , preşedintele de onoare al Sindicatului Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean,
 
 
 Dl. Ioan Ţenţ prim-vicepreşedintele Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, domnii Constantin Rada preşedinte Uniunii Sindicatelor Independente din Invatamant Dolj ,
Crucean Cornel preşedintele Sindicatului Învăţământului Preuniversitar Mureş, Eusebiu Lehene preşedintele Ligii Sindicatelor din Invatamant Salaj , Mocian Emil preşedintele Uniunii Judeţene a Sindicatelor Libere din Învăţământ Bistriţa-Năsăud,
 
 
 
Din partea Inspectoratului Şcolar Judeţean Cluj domnul inspector şcolar general prof. Cuibus Valentin şi doamna inspector şcolar general adjunct prof. Pop Mariana,
iar din partea Sindicatului Salariatilor din Învăţământ „Spiru Haret” Turda,
doamna prof. Cordiş Ancuţa.
 
 
 
 În condiţiile în care societatea românească se află într-o continuă şi profundă schimbare, Sindicatul Liber al Învăţământului Preuniversitar Clujean îşi propune
adaptarea acţiunilor sindicale la noile realităţi.


 Este nevoie mai mult decât oricând de solidaritate şi forţă.


 

 

 Sindicatul suntem noi, sindicatul eşti tu, luptă pentru tine !

Prezidiul S.L.I.P.C.

14 apr. 2012

PASTE FERICIT !

FIE CA LUMINA SFANTA A INVIERII DOMNULUI SA VA ADUCA PACE IN SUFLET, SANATATE, IUBIRE SI SPERANTE.

SARBATORI IMPLINITE SI BINECUVANTATE !



BIROUL OPERATIV AL S.L.I.P.C.