Publicat in MO nr. 395/09.05.2018
Cluj-Napoca, P-ta Stefan cel Mare nr. 4/19, Tel: (0264)596947, Fax: (0264)594136 www.slipc.ro E-mail: slipcluj@gmail.com
9 mai 2018
19 apr. 2018
22 mar. 2018
19 feb. 2018
FSLI începe protestele – miercuri şi joi pichetează Ministerul Muncii
Comunicat de presă 19.02.2018
FSLI începe protestele – miercuri şi joi pichetează
Ministerul Muncii
Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ va picheta Ministerul Muncii miercuri, între orele 13.00
– 15.00 şi joi, între orele 10.00 – 14.00.
Decizia a fost luată după ce federaţia noastră a trimis
memorii cu problemele din sistemul de educaţie către Ministerul Muncii,
Ministerul Finanţelor Publice, Ministerul Educaţiei Naţionale, precum şi către
Guvernul României.
Atragem atenţia Guvernului că nemulţumirile angajaţilor
din educaţie sunt mari şi că lipsa dialogului social pentru rezolvarea acestora
ar putea duce la proteste de amploare în întreaga ţară.
FSLI cere
Guvernului modificarea OUG 3/2018, privind
unele măsuri fiscal- bugetare, prin care mii de angajaţi din învăţământ aflaţi
în concediu medical pierd sume importante din venit.
FSLI solicită
Guvernul renegocierea Legii cadru nr. 153/2017, prin care a fost stabilit raportul de 1/12 între cel mai mic şi cel mai mare salariu de la stat, personalul
didactic de predare fiind poziţionat între 1,64 şi 2,76, în treimea inferioară
a grilei de salarizare. Precizăm faptul că majorarea acordată la 1 ianuarie
2018 nu poate să acopere nici măcar rata inflaţiei, ceea ce face ca nivelul de
trai al angajaţilor din educaţie să fie cât mai scăzut.
FSLI solicită, de
asemenea, ca majorarea de 20% de la 1 martie 2018 să se acorde
și pentru
personalul nedidactic.
FSLI cere
modificarea de urgenţă a Legii cadru nr. 153/2017, privind salarizarea bugetarilor, întrucât a creat discriminări
atât în rândul anajaţilor din sistemul bugetar, dar şi în rândul angajaţilor
din învăţământ. Reîncadrarea personalului didactic, pe această lege, începând
cu data de 1 iulie 2017, a dus la situaţii absurde prin care personalul
didactic necalificat este mai bine plătit decât personalul didactic calificat
cu definitivat, grad didactic II sau chiar grad didactic I.
FSLI solicită
Ministerului Muncii modificarea Legii pensiilor, astfel încât cadrele didactice
să se poată pensiona cu trei ani înainte de împlinirea vârstei standard.
Nivelul de suprasolicitare neuropsihică, precum și cazurile medicale grave,
care îi împiedică pe colegii noștri să își desfășoare activitatea la catedră,
impun crearea unui cadru legal adecvat acestei profesii.
Pentru declaraţii şi informaţii suplimentare:
Simion Hancescu, preşedinte FSLI – 0722.779.716
George Purcaru, prim-vicepreşedinte FSLI – 0744.242.804
Cornelia Popa-Stavri, secretar-general FSLI – 0732.723.066
26 ian. 2018
FSLI: Mai multe şcoli riscă să fie închise din cauza costului standard per elev, calculat greşit
Comunicat de presă, 26.01.2018
Sistemul de
învăţământ este într-o permanentă dinamică, iar școlile din România sunt extrem
de eterogene dacă ne referim la numărul de elevi la clasă, mediul în care
funcționează sau la componența resursei umane și de aceea modul de stabilire a
acestui cost standard ar trebui să țină cont de toate particularitățile
existente pentru o unitate de învățământ. De asemenea, credem că în funcţie de
fiecare situaţie în parte trebuie introduşi indici de corecție reali, care să
ajute la echilibrarea finanţării unităţilor de învăţământ. Din păcate, din anul
2011, de când a fost introdus și până în prezent, valoarea costului standard a
fost stabilită în mod arbitrar: Ministrul Finanțelor Publice a aprobat cuantumul
sumelor destinate salariilor, iar Ministerul Educației a împărțit aceste sume
la numărul de elevi și preșcolari, rezultând, din condei, costul standard.
Aşa am ajuns în
situaţia gravă în care mai multe şcoli ar putea să fie închise. Este vorba
despre școli mici, cu câte 8-10 copii la clasă, situate în zone izolate, care
sunt în pericol de a fi desfiinţate. În acest caz trebuie introduși indici de corecție
acoperitori, pentru că cei care contează, în primul rând, sunt elevii care au
dreptul la educație! Desfiinţarea unor şcoli, fără a asigura transportul elevilor
la o școală apropiată, înseamnă o măsură iresponsabilă. Ştim că înființarea sau
desființarea unei unități de învățământ intră în competența autorităților
locale și a inspectoratelor școlare. Cerem, însă Ministerului Educaţiei să fie
partenerul nostru şi al elevilor, într-un mod real şi să ia măsurile prin care
se poate ajunge la un cost standard calculat corect. Elevii şi profesorii nu trebuie să fie sacrificaţi
pentru că o școală nu se încadrează în limitele de cheltuieli, deşi sunt
situaţii speciale.
Federaţia
Sindicatelor Libere din Învăţământ solicită, de asemenea, Ministerului
Educaţiei şi stabilirea clară a normativelor pentru personalul didactic auxiliar
și pentru personalul nedidactic, categorii de salariați decimați numeric în
ultimii ani. Cu alte cuvinte, trebuie stabilit în mod exact care este un
minimum de personal care trebuie să existe într-o unitate de învățământ, pentru
ca acea unitate să funcționeze normal, astfel încât elevii să nu aibă de
suferit.
Secretar general FSLI, Cornelia Popa-Stavri: 0732.723.066
Mai multe şcoli sunt somate în această perioadă de conducerile
inspectoratelor școlare și de Ministerul Educaţiei Naţionale să ia măsurile
care se impun pentru a se încadra în chetuielile de personal aprobate prin
Legea bugetului de stat pentru anul 2018. Aceste cheltuieli sunt stabilite în
funcţie de costul standard per elev/preșcolar care, în multe situaţii, este
calculat fără să se ţină cont de realitatea existentă în unităţile de
învăţământ. FSLI cere urgent regândirea modului de calcul al acestui cost
standard.
Federaţia
Sindicatelor Libere din Învăţământ contestă modul în care este aplicat costul
standard per elev, în funcţie de care sunt alocaţi banii pentru salariile
angajaţilor din educaţie.
Totodată, avem situații
de-a dreptul aberante în care colegii sau licee de prestigiu nu se pot încadra în cheltuielile aprobate.
Motivul: sunt foarte multe cadre didactice cu gradul didactic I, cu gradații de merit sau doctorate, care
trebuie să fie remunerate pe măsură, însă formula de calcul a costului standard
per elev nu prevede indici de corecție pentru aceste particularități. Ne întrebăm,
în aceste condiţii, dacă mai sunt profesorii încurajaţi să investească în
formare continua?
“Finanţarea
unităţilor de învăţământ este cea mai mare problemă a sistemului educațional. Guvernanții
trebuie să-și schimbe mentalitatea în ceea ce priveștea alocarea fondurilor
pentru acest domeniu. Trebuie să înceteze bătaia de joc la adresa colegilor
noştri sau la adresa elevilor. Suntem puşi într-o situaţie absurdă în care ne
simţim ca pe o moşie în care ne milogim în faţa stăpânului să nu ne taie din
porţia de mâncare. O țară care îşi închide şcolile, pentru că guvernanţii nu
sunt în stare să asigure fonduri suficiente pentru funcţionarea lor, nu e o
ţară condusă spre dezvoltare, e o ţară care pune lacăt pe propriul viitor. FSLI
atrage atenția că nemulţumirile membrilor de sindicat se adună de la o zi la
alta, iar calea dialogului social nu va mai fi o soluţie pentru noi să rezolvăm
problemele generate educației de către cei aflaţi la putere”, a declarat
preşedintele FSLI, Simion Hancescu.
Pentru informaţii suplimentare și declarații:
Preşedinte FSLI, Simion Hancescu: 0722.779.716Secretar general FSLI, Cornelia Popa-Stavri: 0732.723.066
15 ian. 2018
Umilitor – Secretare şi şoferi din primării, plătiţi mai bine decât profesorii
Comunicat de presă, 15.01.2018
Pentru declaraţii şi informaţii
suplimentare:
Simion Hancescu, preşedinte
FSLI – 0722.779.716
Cornelia Popa- Stavri, secretar general FSLI – 0732.723.066
Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ atrage
atenţia că angajaţii din educaţie au printre cele mai mici salarii din sistemul
bugetar, în ciuda majorărilor anunţate în acest an. Avem profesori care sunt
plătiţi cu mult mai puţini bani decât secretarele sau şoferii din primării,
care beneficiază de salarii stabilite discreţionar. Este de-a dreptul
revoltător, însă cum au reuşit aleşii să ajungă la salarii de zece ori mai mari
decât ale profesorilor care au ani întregi de experienţă la catedră.
De la 1 ianuarie
2018 un profesor debutant, care avea în luna decembrie a anului trecut un venit
net de 1.440 de lei, va primi o majorare
salarială de doar 55 de lei. Este suma reală pe care o primeşte un cadru
didactic, după creşterea salariului brut cu 25%. În realitate, majorarea
salariului net este de doar 3,8%, după ce vor fi plătite contribuţiile către
stat.
Un profesor, cu
peste 40 de ani de muncă, va avea de la 1 ianuarie 2018, salariul net de 2.887
lei, ceea ce înseamnă o creştere a acestuia cu 117 lei, respectiv, o creştere
reală de 4,2%.
Prin Legea cadru
nr. 153/2017, prin care a fost stabilit raportul de 1/12 între cel mai mic şi cel mai mare salariu de la stat, personalul
didactic de predare este poziţionat între 1,64 şi 2,76 (coeficienţi de
salarizare), ceea ce înseamnă că personalul didactic de predare este situat în
treimea inferioară a grilei de salarizare.
Îi reamintim, pe
această cale, ministrului Muncii, doamna Lia Olguţa Vasilescu, faptul că
această lege a fost elaborată, fără să existe negocieri serioase,
confederațiile sindicale nu au primit acest proiect și nu au avut posibilitatea
de a analiza proiectul în ansamblu. Au fost doar întâlniri separate cu liderii
domeniilor ocupaționale, cărora li s-au prezentat grilele sectoriale și care nu
au știut ce se întâmplă și în celelalte sectoare de activitate, așa cum au
decurs negocierile la Legea nr.284/2010. Legea de salarizarea în sistemul
bugetar ar fi trebuit să așeze salariații în grile în funcție de cât de mult
depinde dezvoltarea economică a României de domeniul din care fac parte
aceștia. Privind grilele de salarizare, admninistrația și cei care lucrează în
instituțiile de forță ale statului român sunt domeniile cele mai importante din
România, în viziunea celor care au aprobat această lege..
Legea cadru nr.153/2017
este o lege nedreaptă, atâta timp regulile de aplicare sunt diferite și discriminatorii.
În timp ce angajaţii din educaţie vor primi acum, la început de an, sume
infime, pentru aleși s-au făcut reguli speciale care s-au aplicat chiar de la
data de 1 iulie 2017, când a intrat în vigoare acest act normativ. În cazul
acestora se acordă indemnizații calculate prin înmulțirea coeficienților de
ierarhizare cu salariul minim brut pe economie, care este începând cu data de 1
ianuarie 2018, de 1.900 lei.
Iată câteva exemple
de indemnizaţii ale aleşilor locali – valoarea brută, de la 1 ianuarie 2018:
- Viceprimar de
comună sub 3.000 locuitori - 5.700 de
lei (coeficient - 3);
- Viceprimar de
municipiu reședință de județ - 15.200 de lei (coeficient - 8);
- Primarul
Capitalei - 19.000 de lei (coeficient -
10).
Însă, pentru
angajaţii din primării şi consilii locale sau judeţene nu există coeficienți de
ierarhizare, salariile acestora depinzând de bunăvoința șefului instituției și
de venitul pe care îl primeşte acesta. Aşa s-a ajuns la situația în care sunt
primării în care şoferii sau secretarele au salarii mai mari decât un profesor
cu 25 de ani vechime.
Dacă în alte ţări,
cu economie dezvoltată și cu democrație avansată, salariile din administraţia
publică sunt mai mici decât cele din învăţământ, în România salariul mediu net
din adiministraţie este de aproximativ 3.850 de lei, în timp ce în educaţie
acesta este de aproximativ 2.350 de lei.
“Într-o ţară normală nivelul salariilor trebuie să reflecte importanţa
muncii prestate de beneficiarii acestora. Este greu de spus care este cel mai
important sector de activitate, dar cei mai mulţi specialişti susţin că
învăţământul şi cercetarea sunt domeniile de care depinde dezvoltarea economică
a unei ţări. În aceste condiţii, salariile din învăţământ ar trebui să fie
printre cele mai mari. Dacă facem analiza obiectivă a modului în care sunt
plătite cadrele didactice din România, constatăm că ţara noastră este atipică,
salariile din educaţie fiind anormal de mici. Este revoltător faptul că, până
în anul 1989, pe grila de salarizare a Legii nr.57/1974, un profesor de liceu (
clasa de salarizare 32), avea un salariu apropiat de un preşedinte de tribunal,
iar profesorul debutant avea clasa de salarizare 18, pe o scară de la 1 la 41.
Astăzi, de exemplu, salariile din administraţie și ordine publică sunt cu 60 la
sută mai mari decât cele din educaţie, în timp ce în țările dezvoltate și cu o
democrație avansată, lucrurile stau invers, adică salariile din educație sunt
mai mari decât cele din administrație și ordine publică. Este revoltător că
Legea cadru nr.153/2017 nu elimină această anomalie. Argumentul guvernanților este că “sunt
mulți cei din educație și mai mult nu permite bugetul”. În învățământ numărul
angajaţilor este stabilit în funcţie de numărul de copii, iar de la educaţia
adevărată nu trebuie să facem rabat. Cu o asemenea poziționare în grilele de
salarizare a celor care pregătesc viitoarea forță de muncă, șansele ca România
să ajungă în rândul ţărilor cu nivel de trai ridicat tind către zero”, a
declarat preşedintele FSLI Simion Hancescu.
Cornelia Popa- Stavri, secretar general FSLI – 0732.723.066
10 ian. 2018
4 dec. 2017
Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ cere Guvernului şi Parlamentului măsuri de protecție pentru cadrele didactice
Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (F.S.L.I. ) cere de urgenţă Guvernului, dar şi parlamentarilor României, măsuri de protecţie pentru cadrele didactice așa cum au polițiștii și magistrații, în cazul în care sunt agresați fizic sau verbal. F.S.L.I. a depus la Parlament încă din anul 2015 un proiect de act normativ, preluat de un grup de parlamentari, prin care a cerut acest lucru și, din păcate, proiectul zace şi acum în sertarele Parlamentului. Această inițiativă a venit ca urmare a numeroaselor cazuri de violență din școli, iar până acum autoritățile nu au reușit să rezolve această problemă. F.S.L.I. este împotriva actelor de violenţă, abuz sau vandalism care au loc în orice spaţiu public, cu atât mai mult în unităţile de învăţământ. Statistici ale Ministerului Educaţiei din anul 2015 arată că în fiecare zi sunt raportate 70 de cazuri de violenţă în şcoli, victime fiind atât elevi, cât şi cadre didactice.
Potrivit cifrelor furnizate de Ministerul Educaţiei, la nivelul anului 2015, peste 19.000 de cazuri de violenţă au fost înregistrate în şcoli. Cifrele sunt însă şi mai mari, întrucât multe dintre cazuri nu sunt raportate la nivelul inspectoratelor şcolare.
Imaginile difuzate de mass-media, în care un cadru didactic din Teleorman este umilit, batjocorit şi agresat de către elevii săi, ne revoltă. Anul trecut un cadru didactic din județul Botoșani a fost lovit cu violență de un părinte chiar în fața colectivului de elevi, fiind transportat la spital. F.S.L.I. a demonstrat că este un partener real al elevilor şi al părinţilor şi, pentru că ne dorim un sistem de educaţie sănătos, atragem atenţia opiniei publice, dar şi Guvernului şi Parlamentului României, că astfel de situaţii nu trebuie să se întâmple în unitățile de învățământ. Școala trebuie să fie mediul care-i formează pe tineri pentru a fi buni cetățeni și nu un spațiu propice pentru încurajarea apariției viitorilor infractori.
F.S.L.I. solicită Inspectoratului Şcolar Teleorman, precum şi Ministerului Educaţiei să verifice ce s-a întâmplat cu exactitate în unitatea de învăţământ şi să ia măsurile care se impun, potrivit legislaţiei în vigoare.
În plus, federaţia noastră face apel la toţi factorii de decizie să dezbată iniţiativa legislativă prin care F.S.L.I. a solicitat măsuri de protecție a personalului didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control, în îndeplinirea atribuțiilor specifice funcției. Considerăm că se impune un astfel de act normativ, prin care profesorii să fie protejați de posibili agresori, care ar urma să răspundă în fața legii. Astfel, cadrele didactice vor putea să se simtă în siguranţă în unităţile de învăţământ şi să îşi desfăşoare activitatea cât mai bine, pentru binele elevilor.
“Imaginile difuzate de întreaga mass-media sunt de-a dreptul şocante. Cu atât mai mult, cu cât nu sunt singurele. În fiecare an avem parte de astfel de scene. Agresivitatea nu are ce să caute în locul în care copiii sunt educaţi. Nu vrem să condamnăm pe nimeni, dar vrem să avem un sistem de învăţământ corect, în care să nu fie nici încurajate şi nici ascunse astfel de situaţii, doar pentru a păstra prestigiul unei şcoli sau pentru a nu deranja liniştea unui director. Cerem Guvernului şi Parlamentului măsuri de protecție pentru cadrele didactice, măsuri de care beneficiază alte categorii profesionale. Considerăm că orice atingere a integrităţii fizice sau morale a unui cadru didactic trebuie să fie drastic pedepsită. Suntem convinşi că părinţii ne vor sta alături în acest demers, precum şi elevii. F.S.L.I. îşi doreşte calitate în actul educaţional, dar şi respect faţă de cei care fac educaţia. Cu situaţii de violență, şcoala poate să devină un loc al nesiguranţei şi al exemplelor greşite”, a declarat preşedintele F.S.L.I., Simion Hancescu.
1 dec. 2017
Mesajul Președintelui Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ cu ocazia Zilei Naţionale a României
La aproape un veac de la Marea Unire de la 1 Decembrie 1918, România este ţara contrastelor: avem voinţă, dar puţini oameni care transformă vorba în fapte, avem suflet, dar din ce în ce mai puţini oameni care privesc spre binele celuilalt, avem istorie, dar mai puţini care vor să o cunoască, avem viitor, dar mai puţini copii care rămân acasă.
România are nevoie de construcţie, de oameni curajoşi, de iniţiativă, de lideri care ştiu să valorifice potenţialul celorlalţi, nu doar să conducă. România are nevoie de valori, de spirit, de tradiţie. România are nevoie de fiecare dintre noi.
Educaţia este cheia unei Românii care “se va face mare”, prin fiecare copil care va învăţa şi prin fiecare dascăl care va şti cum să-i înveţe pe copiii săi.
Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ vrea să aibă o ţară care pune preţ pe educaţie, care dă valoare oamenilor care fac educaţie şi care crede că dezvoltarea sa depinde, în primul rând, de elite.
Anul acesta ar trebui să tragem linie şi să ne gândim la câţi români au ales să spună “acasă” altor ţări, deşi inima lor bate în continuare româneşte. Anul acesta ar trebui să medităm la ce trebuie schimbat şi la ce trebuie păstrat într-o ţară care mai are multe de spus în faţa altor naţiuni.
Pentru românii din ţară şi de peste hotare, pentru vocea românească, pentru spiritul acestei ţări, FSLI alege România!
Preşedinte FSLI,
Simion HANCESCU
22 nov. 2017
FSLI a transmis autorităților Rezoluția „INVESTIȚIA ÎN EDUCAȚIE, CÂȘTIG GARANTAT!”
Federația
Sindicatelor Libere din Învățământ a adoptat în cadrul Conferinței Naționale,
care a avut loc în perioada 16-18 noiembrie, Rezoluția „INVESTIȚIA ÎNEDUCAȚIE, CÂȘTIG GARANTAT!”, prin care solicită rezolvarea mai multor
probleme cu care se confruntă sistemul de educaţie din România.
FSLI
solicită ca, până la data de 1 decembrie 2017, să fie eliminate
discriminările salariale create de interpretarea eronată a prevederilor
Legii Nr. 153/2017, precum și modificarea actualei legi - cadru de salarizare,
în sensul majorării coeficienților de ierarhizare pentru personalul didactic. Doar astfel vom stopa migrarea masivă a
cadrelor didactice către alte ţări în care sunt mai bine plătite pentru munca
pe care o desfăşoară. Totodată, din cauza plecării personalului calificat,
sistemul de educaţie a devenit singurul din Europa în care sunt acceptaţi
necalificaţii.
FSLI
cere alocarea unui procent de minimum 6% din P.I.B. pentru Educaţie,
condiţie esenţială pentru dezvoltarea sistemului de învăţământ și evoluția
întregii societăți românești. Guvernele României au practicat constant o
politică de subfinanțare cronică a sistemului de învățământ și au alocat un
procent de doar 3 % din P.I.B., în timp ce media în Uniunea Europeană acesta este
de 5,3 %.
FSLI
atrage atenția privind necesitatea elaborării de către Parlament a unei noi
legi a educației naționale, care să nu fie modificată cel puțin pentru un
ciclu complet de învățământ. Totodată, trebuie demarate negocierile pentru o lege
distinctă privind Statutul personalului didactic.
FSLI solicită prin această Rezoluție analizarea cu
obiectivitate a actualelor programe școlare, pentru a se face modificările care
se impun . Doar în acest
fel absolvenții se vor putea integra pe piața muncii. În plus, comunitățile
locale, care nu dispun de resurse financiare, au nevoie urgent de acordarea de
fonduri pentru îmbunătățirea condițiilor de studiu pentru elevi.
FSLI a
transmis Rezoluția „INVESTIȚIA ÎN EDUCAȚIE, CÂȘTIG GARANTAT!” Ministerului
Educaţiei Naționale, Guvernului României, Parlamentului României şi tuturor
partidelor politice parlamentare.
Textul integral al Rezoluției poate fi consultat aici:
Pentru declaraţii şi informaţii suplimentare:
Preşedinte
FSLI, Simion Hancescu: 0722.779.716
FSLI: Dreptul copiilor la educaţie ne obligă să fim responsabili în faţa lor
Comunicat de presă, 20.11.2017
Nimic din această lume nu poate să ne facă să încălcăm
drepturile omului şi cu atât mai mult drepturile copilului. Preambulul “Declaraţiei
drepturilor copilului”, emisă în 1959 de către Organizaţia Naţiunilor Unite
prevede un lucru esenţial: “Omenirea este datoare să ofere copiilor ce este mai bun din ce are de
oferit”. Noi, adulţii, avem datoria de a face tot ce ne stă în putinţă să
ajutăm copiii să creasă, să se dezvolte şi să aibă libertatea de a alege.
Federaţia
Sindicatelor Libere din Învăţământ reprezintă 165.000 de angajaţi din educaţie.
Aproape în fiecare şcoală din această ţară avem membri de sindicat, oameni
responsabili, cei mai mulţi cadre didactice care au, înainte de orice, un
obiectiv clar: educaţia copiilor. Potrivit unui studiu al Organizaţiei Salvaţi
Copiii, în România unul din doi copii este expus riscului de sărăcie, fapt care
se reflectă şi în educaţia acestuia. Acelaşi studiu arată că peste 50 la sută
dintre copii nu frecventează învăţământul preşcolar. Sunt cifre alarmante care
ar trebui să mobilizeze întreaga societate către schimbare.
Este
obligaţia autorităţilor din această ţară să ia măsurile necesare prin care
România să nu mai aibă copii care nu au ce mânca, nu au haine sau încălţăminte,
nu au căldură în case, nu au primit jucării sau cărţi.
Instituţiile
responsabile ar trebui să aibă grijă ca orice copil să meargă la grădiniţă şi
la şcoală. Aceste instituţii trebuie să ofere copiilor condiţii de şcolarizare
egale în unităţile de învăţământ din mediul rural şi urban, aşa cum ar trebui să
combată orice formă de discriminare sau de excluziune socială. Noi, cei care
facem parte din sistemul educaţional avem datoria de a oferi calitate în
educaţie, prin dascăli bine pregătiţi, talentaţi şi implicaţi în ceea ce fac,
precum şi un sistem de predare şi evaluare la standarde europene, care să pună
în valoare abilităţile fiecărui elev.
“Astăzi, de Ziua internațională a
drepturilor copilului, este vorba despre ei şi drepturile lor.
Ei, copiii, pe care ar trebui să învăţăm să îi preţuim, pentru că realitatea ne
arată că nu o facem suficient. Fiecare dintre noi este vinovat pentru orice
copil din această ţară al cărui drept la o viaţă decentă şi educaţie a fost
încălcat. O societate nu poate fi modernă dacă are copii care se luptă pentru
supravieţuire. O societate care se respectă, învaţă să îşi respecte oamenii
săi, de la cel mai mic, la cel mai mare. Astăzi ar fi bine să învăţăm noi de la
ei că aşteptările lor nu trebuie înşelate. Astăzi ar trebui să fim conştienţi
că uităm ce înseamnă “binele”, una dintre valorile esenţiale care ar trebui să
guverneze omenirea. Pentru ei, copiii, trebuie să luptăm, iar datoria noastră,
a dascălilor, este aceea de a le oferi educaţie de calitate, necondiţionat”, a declarat preşedintele FSLI, Simion Hancescu.
Pentru informaţii suplimentare și declarații:
Preşedinte FSLI, Simion Hancescu: 0722.779.716
FSLI și-a ales noua conducere
În perioada 16-18 noiembrie a avut loc Conferinţa
Naţională a Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ în cadrul căreia a
fost aleasă noua conducere. Vă prezentăm mai jos lista membrilor Biroului
Operativ al FSLI:
Simion Hancescu
– Preşedinte
Cornelia Stavri
Popa – Secretar general
George Purcaru–
Prim -vicepreşedinte
Giani
Leonte-vicepreședinte
Laviniu Lăcustă-
vicepreședinte
Gabriel
Ploscă-vicepreședinte
Constantin
Ionescu-vicepreședinte
Mitică
Iosif-vicepreședinte
Ion
Dobre-vicepreședinte
Ion
Duță-vicepeședinte
Adrian Voica- vicepeședinte
Dănuț Ieneșescu-
vicepeședinte
Lucia Cojocaru- vicepeședinte
Radu Hora- vicepeședinte
Ioana Petreuș- vicepeședinte
Eugenia Sandu- vicepeședinte
Violeta Ionescu-
vicepeședinte
“Le mulţumesc
colegilor care mi-au oferit încrederea lor, prin votul exprimat în cadrul
Conferinţei Naţionale FSLI. Nu cred în funcţii, dar cred în oameni, în
loialitate şi în respect. Sunt principii care mă vor ghida în activitatea pe
care o voi desfăşura în întreaga perioadă. Principalele obiective pe care mi
le-am propus sunt: respectarea prevederilor Legii educației naționale referitoare la alocarea a 6% din PIB pentru educaţie; obţinerea unor
coeficienţi de ierarhizare mai mari în Legea de salarizare pentru angajaţii din
învăţământ;reîcadrarea corectă a salariaților din învățământ după intrarea în
vigoare a Legii nr.153/2017; modificarea Codului Fiscal prin introducerea unui
prag salarial privind impozitarea; pensionarea cu trei ani mai devreme de
împlinirea vârstei standard, fără diminuarea cuantumului pensiei, pentru
cadrele didactice, care au gradul I şi o vechime de minimum 34 de ani;
îmbunătăţirea formării iniţiale a resursei umane din educaţie; o nouă lege a
educaţiei care să aibă stabilitate pentru un ciclu complet de învăţământ; o
lege distinctă pentru Statutul personalului didactic. Sunt convins că alături de
noua echipă vom reuşi să răspundem aşteptărilor membrilor noştri de sindicat,
dar şi partenerilor - părinţii şi elevii”, a declarat preşedintele FSLI, Simion
Hancescu.
Pentru informaţii suplimentare:
Simion Hancescu, preşedinte FSLI – 0722.779.716
25 oct. 2017
FSLI: România, singura ţară din UE în care educaţia se face cu necalificaţi
În unităţile de învăţământ din România, în acest an
şcolar, 2017-2018, la catedră au ajuns 4.500 de cadre didactice necalificate.
România este singura ţară din Uniunea Europeană în care există titulatura de
necalificat în sistemul educaţional. Motivul: tinerii performanţi, cu dăruire
şi formare de specialitate, nu vor să predea în şcolile din ţară din cauza
salariilor mult prea mici sau pentru că nu sunt motivaţi sub nicio formă să
ajungă în faţa copiilor pe care să îi ajute să se dezvolte.
Federaţia Sindicatelor Libere din
Învăţământ atrage atenţia Guvernului României că din cauza salariilor mult prea
mici, numărul tinerilor care vor să păşească spre profesia de dascăl este în
scădere.
Dacă în anul 2004, la un număr de 4 milioane de copii,
existau 343.000 de posturi în educaţie, în anul 2017, ne confruntăm atât cu
scăderea numărului de copii la 3 milioane, dar şi cu scăderea numărului de
posturi didactice la aproximativ 295.000. În plus, dacă în anul 2005 existau
19.500 de debutanţi, în 2017, numărul acestora a ajuns la 16.000.
Lipsa personalului didactic
calificat în şcolile din România sporeşte un fenomen pe care nu ni-l dorim:
creşterea numărului de necalificaţi care ajung să predea elevilor. În acest an
şcolar au fost încadraţi 4.500 de angajaţi necalificaţi în acest sistem.
“Ar trebui să facem
un simplu exerciţiu de imaginaţie să ne dăm seama cât de gravă este situaţia
din învăţământul românesc: gândiţi-vă ce ar însemna ca un medic necalificat să
intre în sala de operaţii şi să facă o intervenţie chirurgicală? Sau un medic
necalificat să prescrie medicamente unui bolnav? Ce ar însemna ca un
necalificat să instrumenteze un dosar în justiţie, un necalificat să
stabilească bugetul unei comunităţi sau un necalificat să conducă un avion sau o locomotivă? Ni se pare
revoltător sau absurd. Dacă se acceptă ca în anul 2017 să fie copii care sunt “
modelați” de necalificați, înseamnă că inclusiv România este condusă de
persoane “fără studii de specialitate “
Şi totuşi această
situaţie este permisă exact în sistemul în care copiii ajung să fie lăsaţi pe
mână unor oameni care nu au formarea sau experienţa necesară actului
educaţional.
FSLI consideră că este inacceptabil ca în faţa copiilor
să ajungă “dascăli” care nu stăpânesc
materia pe care o predau, aşa cum nu au nici abilităţile psihopedagogice necesare
pentru formarea unor caractere.
Am ajuns aici, pentru că ani la
rând a fost tolerat acest fenomen. Nimănui nu i-a păsat că un copil poate să
pornească în viaţa lui greşit, chiar din băncile şcoli. Nu vrem să acuzăm pe
niciunul dintre cei 4.500 de angajaţi, dar acuzăm o boală într-un sistem care
ar trebui să performeze.
Schimbarea înseamnă calitate, iar calitate nu
poţi să ai în niciun sistem, dacă nu atragi oamenii potriviţi pentru acest
lucru. Cu un salariu lunar de 1.400 de lei, cât are în acest moment un cadru
didactic debutant, suntem departe de rezolvarea unei probleme majore. Din păcate, nici perspectiva nu este
optimistă.Atâta timp cât prin legea salarizării un profesor debutant va ajunge,
ipotetic, în anul 2022 la un salariu net de 2400 de lei, este evident că este
posibil să crească numărul ”șlefuitorilor de
suflete și caractere”, fără studii de specialitate. Și atunci se pune
întrebarea firească:unde va ajunge această țară?, a declarat preşedintele FSLI,
Simion Hancescu.
Pentru informaţii
suplimentare şi declaraţii:
Preşedinte FSLI,
Simion Hancescu: 0722.779.716
FSLI: Dramele copiilor nu trebuie ignorate! În prezent, un consilier școlar are în grijă 800 de elevi!
Cazul elevului din Brăila, care a încercat să se sinucidă
în faţa colegilor săi, este un semnal de alarmă pentru noi toţi, dar mai ales
pentru cei care au putere de decizie. Fenomenul bullying-ului în şcoli arată că sistemul de educaţie nu este
pregătit, în acest moment, să evite și să gestioneze astfel de situații.
Existenţa unui singur consilier şcolar la 800 de elevi este o problemă
importantă care ar trebui rezolvată urgent. Altfel, cazurile în care copiii îşi
arată, prin gesturi disperate, nevoia de atenţie, vor fi din ce în ce mai
multe. Datoria noastră este să găsim o
soluţie pentru aceşti elevi.
3
din 10 copii sunt excluşi din grupul de colegi, 3 din 10 copii sunt ameninţaţi
cu bătaia sau lovirea de către colegi, iar 1 din 4 copii a fost umilit în faţa
colegilor, arată un studiu realizat în 2016 de Organizaţia Salvaţi Copiii România, cu privire la
fenomenul de bullying în şcolile româneşti.
“Atenţia
noastră ca profesori trebuie să fie sporită şi în ceea ce priveşte nevoia
copilului de afecţiune, nu doar în procesul de predare. Colegii mei, prin rolul
pe care îl au şi mai ales prin formarea profesională, sesizează modificările
care intervin în comportamentul elevilor de la clasă. Nu de puţine ori, cadrele
didactice sunt primele care observă când copiilor le lipsesc atenţia, dragostea
părinţilor sau liniştea de acasă ori au probleme de integrare. Deşi cadrele
didactice au pregătire psihopedagogică, intervenţia lor este limitată. Aici
este nevoie de prezenţa şi suportul consilierilor şcolari, cu o pregătire mult
mai bună în gestionarea acestor situaţii. În acest moment, în şcolile noastre
sunt doar 1.900 de consilieri şcolari. Practic, un consilier trebuie să se
ocupe de 800 de elevi, ceea ce este practic imposibil. Ar trebui ca un
consilier școlar să se ocupe de cel mult 400 de elevi.Această situaţie nu
trebuie neglijată, dacă vrem ca educaţia să fie una sănătoasă şi axată pe
nevoile reale ale copilului. Considerăm că Guvernul trebuie să găsească,
alături de specialişti, o soluţie pentru a creşte numărul consilierilor şcolari
în unităţile de învăţământ. Altfel, suntem responsabili pentru orice gest al copiilor
care trăiesc o dramă”, a declarat preşedintele FSLI, Simion Hancescu.
Pentru informaţii suplimentare și declarații:
Preşedinte FSLI, Simion Hancescu: 0722.779.716
29 sept. 2017
PICHETARE INSTITUTIA PREFECTULUI JUDETLUI CLUJ - 02.10.2017
Sindicatul
Liber al Învățământului Preuniversitar Clujean, afiliat la Federația
Sindicatelor Libere din Învățământ, ca urmare a deciziei Colegiului Național al
Liderilor al susnumitei federații, întrunit în ședință de lucru în data de
04.09.2017 și în urma consultării propriilor membri de sindicat, a decis ca în
cazul în care Guvernul nu acceptă încheierea unui acord scris, prin care se
angajează să soluționeze mai multe probleme cu care se confruntă salariații din
învățământ, începând cu 2 octombrie 2017, va începe formele de protest.
Principalele
nemulțumiri ale salariaților din învățământ:
1. Tergiversarea elaborării
proiectului unei noi legi a educației. Conform Programului de Guvernare PSD – ALDE, o
lege așteptată cu interes de către elevi, cadre didactice și părinți, este
Legea Educației Naționale. Un act normativ realizat cu responsabilitate și
supus dezbaterii publice va rezolva cea mai mare parte a problemelor cu care se
confruntă de mai bine de 20 de ani sistemul de educație din România.
2. Programele școlare sunt învechite și neadaptate cerințelor de pe piața
muncii. Elevii
nu sunt pregătiți să facă față provocărilor din plan profesional şi nici măcar
pentru a-şi gestiona singuri viaţa. Din cauza programelor, sistemul de educaţie
este axat pe partea teoretică, mai puţin pe practică, iar programul elevilor
este sufocant, încetinind dezvoltarea acestora. În opinia noastră, programele
şcolare trebuie să fie regândite din temelii; ele trebuie adaptate la cerinţele
reale ale pieţei muncii.
3. Poziționarea funcțiilor didactice în grilele Legii salarizării. Conform prevederilor Legii
nr.153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice,
coeficientul maxim la care poate ajunge un profesor care are o vechime de peste
25 de ani în învățământ este de 2,76, pe o scară ierarhică de la 1 la 12!
Consecința directă a poziționării în treimea inferioară a grilei de salarizare
va fi neatragerea tinerilor performanți către cariera didactică și prăbușirea
definitivă a calității actului instructiv-educativ.
4. Calculul incorect al sporurilor. Deși conform
H.G. nr/. 38/2017 salariile de bază s-au majorat, de la data de 1
ianuarie 2017, în medie, cu 15%,
calcularea sporurilor și indemnizațiilor
nu se face la salariile de bază
majorate de la 1 ianuarie 2017, ci aceste sporuri și indemnizații sunt
calculate prin raportare la salariul de bază din luna decembrie 2016, ceea ce
conduce la o diminuare a drepturilor salariale care se cuvin personalului
didactic.
5. Necuprinderea, în Legea bugetului de stat pentru anul 2017, a sumele
necesare pentru plata sentinţelor judecătoreşti. Conform prevederilor legale, în
anul 2017, o parte a salariaţilor din învăţământ ar trebui să primească sumele
restante la drepturi salariale, stabilite prin sentinţe judecătoreşti, sume
care nu se regăsesc în legea bugetului de stat pentru anul 2017.
6. Subfinanţarea educaţiei. În momentul de față România este codașa Europei în
ceea ce privește procentul din PIB alocat educației. În timp ce media în U.E.
în ceea ce privește finanțarea învățământului este de aproximativ 5,2% din
P.I.B., în România acesta este în jur de 4%, iar consecințele se văd.
7. Cuantumul pensiilor celor care au lucrat în învățământ. Pensionarii care au lucrat în
sistemul de educaţie au în acest moment pensii de mizerie, situate în jurul
sumei de 1.000 de lei, asta în timp ce sunt pensionari proveniți din domenii “strategice
”, unde pensia medie este de peste 3.000 de lei. În unele cazuri aceste pensii
“speciale” au ajuns să fie mai mari decât veniturile încasate de angajaţi.
Constatăm că există persoane care ies la pensie la 43 de ani, cu o pensie de
peste 10.000 de lei, în timp ce pe un profesor, după 43 de ani de muncă, statul
român îl “recompensează” cu o pensie de 1.500 de lei, întrucât principiul de
calcul este diferit faţă de cel aplicat în cazul altor bugetari. Considerăm că
singurul principiu care trebuie să stea
la baza calculului pensiilor din România
trebuie să fie cel al contributivității la fondul de pensii! Dacă nu, atunci
cerem pensii speciale şi pentru profesori!
Luni,
2 octombrie, între orele 12.00-14.00, concomitent cu pichetările din reședințele
de județ, SLIPC organizează o pichetare a Instituției Prefectului Județului
Cluj, finalizată cu înmânarea unui memoriu către prefect.
Este
nevoie mai mult decât oricând de solidaritate şi forţă.
Președinte
SLIPC,
Prof.
Lucia-Maria Cojocaru
27 sept. 2017
11 sept. 2017
Mesajul Președintelui F.S.L.I. cu ocazia începutului de an şcolar 2017-2018
Stimați colegi,
Dragi elevi şi părinți,
Dragi elevi şi părinți,
Înainte de orice, sunt cadru didactic și de aceea mă voi adresa mai întâi vouă, elevilor. Poate că v-ați săturat de încurajări sau de formulările devenite un clişeu: “voi sunteți viitorul”, “speranța acestei țări de mai bine”. Îmi pare rău, dragi elevi, dacă nu mai credeți în aceste cuvinte. Da, au devenit clișee pentru că le-au folosit oameni care nu au crezut în ele, care nu au făcut nimic pentru a vă ajuta să creșteți așa cum ne dorim cu toții. Dar, chiar așa, eu vă spun că sunt adevărate! Este foarte important să luptați pentru viitorul vostru!
Îmi doresc să credeţi că aveţi forţa să faceţi tot ceea ce vă propuneţi, că puteți fi oriunde vă doriți să fiți şi că nu vă veţi simţi niciodată, nicăieri, inferiori! Nu aveţi de ce!
Noi, profesorii voştri, avem misiunea de a vă ghida. Voi sunteţi cei care, prin propriile forţe, puteţi să mişcaţi lumea. Noi vă mai luminăm din când în când calea. Vă așteaptă încercări grele: bacalaureat, teste naționale, testări, teze. Pe unii, simple liniuțe sau tabla înmulțirii. În faţa emoţiilor voastre avem datoria să ne deschidem, noi, profesorii voştri. Regret însă că nu e suficient doar acest lucru. Din păcate, începe un nou an şcolar, cu probleme vechi de zeci de ani, aşa cum sunt multe dintre şcolile în care învaţă unii dintre voi, nemodernizate, cu bănci scorojite, cu biblioteci sau laboratoare goale. Şi tot goale vor fi şi băncile, în prima zi de şcoală, pentru unii dintre voi, care nu vor primi manuale.
Neajunsurile ne lovesc pe toți: profesori, elevi și părinți. Guvernul nu a trecut clasa în fața noastră, a dascălilor, dar nici în fața voastră, a elevilor.
Vreau să mă adresez colegilor mei, cărora le spun că în mine vor găsi mereu un partener. Nu e simplu să fii la... centru, când armele pe care le ai sunt... puţine. Am fost amăgiţi cu majorări de salarii, sporuri sau alte beneficii. Nu cerem ceva exagerat şi am mai spus-o: în educaţie nu poți să faci performanţă cu profesori care nu sunt plătiţi corect. Guvernul trebuie să se gândească la un lucru: ce poate să transmită unor copii un profesor umilit?
Aşa cum a făcut de fiecare dată, FSLI va face tot posibilul ca nici actualii guvernanţi să nu îşi bată joc de angajații din învățământ. Am trimis un ultimatum Guvernului Tudose și așteptăm, până pe 25 septembrie, un răspuns ferm. În caz contrar, începem protestele.
Este ruşinos, domnilor care conduceţi ţara, ca cifrele să ne arate că România este țara din U.E.care alocă cei mai puţini bani pentru educaţie: 248 de euro pe cap de locuitor, în condiţiile în care media este de 1.400 de euro.
Este ruşinos că astăzi nu avem o coerenţă în programele şcolare, că sunt depăşite de realitatea de pe piaţa muncii. Este grav că avem şcoli care se deschid, deşi nu au avizul ISU. Este revoltător că un profesor debutant câştigă cât un muncitor necalificat.
În faţa acestei situaţii, părinții și cadrele didactice trebuie să devină o echipă, pentru că interesul nostru comun sunt copiii. Pentru asta, trebuie să încetăm să mai punem presiune şi pe părinți! Ei nu trebuie să mai aibă povara cumpărării auxiliarelor, cretă, să schimbe bănci sau să înlocuiască geamurile sparte, ca să nu le înghețe copiii în clase!
De 27 de ani Federația Sindicatelor Libere din Învățământ este alături de salariații din învățământ, dar și de partenerii noștri: părinți și elevi. Așa vrem să rămânem și în acest an.
Am încredere că împreună vom reuși să consolidăm, treptat, sistemul de învățământ. Îmi doresc să fie un an şcolar care să aducă schimbarea în bine acestui sistem. În 2018 se împlinesc 100 de ani de la Marea Unire. Îmi doresc şi eu o Românie mai bună, pentru noi toţi, dar mai ales pentru copiii acestei țări și pentru cei care construiesc destine şi care modelează acești copii.
Îmi doresc să credeţi că aveţi forţa să faceţi tot ceea ce vă propuneţi, că puteți fi oriunde vă doriți să fiți şi că nu vă veţi simţi niciodată, nicăieri, inferiori! Nu aveţi de ce!
Noi, profesorii voştri, avem misiunea de a vă ghida. Voi sunteţi cei care, prin propriile forţe, puteţi să mişcaţi lumea. Noi vă mai luminăm din când în când calea. Vă așteaptă încercări grele: bacalaureat, teste naționale, testări, teze. Pe unii, simple liniuțe sau tabla înmulțirii. În faţa emoţiilor voastre avem datoria să ne deschidem, noi, profesorii voştri. Regret însă că nu e suficient doar acest lucru. Din păcate, începe un nou an şcolar, cu probleme vechi de zeci de ani, aşa cum sunt multe dintre şcolile în care învaţă unii dintre voi, nemodernizate, cu bănci scorojite, cu biblioteci sau laboratoare goale. Şi tot goale vor fi şi băncile, în prima zi de şcoală, pentru unii dintre voi, care nu vor primi manuale.
Neajunsurile ne lovesc pe toți: profesori, elevi și părinți. Guvernul nu a trecut clasa în fața noastră, a dascălilor, dar nici în fața voastră, a elevilor.
Vreau să mă adresez colegilor mei, cărora le spun că în mine vor găsi mereu un partener. Nu e simplu să fii la... centru, când armele pe care le ai sunt... puţine. Am fost amăgiţi cu majorări de salarii, sporuri sau alte beneficii. Nu cerem ceva exagerat şi am mai spus-o: în educaţie nu poți să faci performanţă cu profesori care nu sunt plătiţi corect. Guvernul trebuie să se gândească la un lucru: ce poate să transmită unor copii un profesor umilit?
Aşa cum a făcut de fiecare dată, FSLI va face tot posibilul ca nici actualii guvernanţi să nu îşi bată joc de angajații din învățământ. Am trimis un ultimatum Guvernului Tudose și așteptăm, până pe 25 septembrie, un răspuns ferm. În caz contrar, începem protestele.
Este ruşinos, domnilor care conduceţi ţara, ca cifrele să ne arate că România este țara din U.E.care alocă cei mai puţini bani pentru educaţie: 248 de euro pe cap de locuitor, în condiţiile în care media este de 1.400 de euro.
Este ruşinos că astăzi nu avem o coerenţă în programele şcolare, că sunt depăşite de realitatea de pe piaţa muncii. Este grav că avem şcoli care se deschid, deşi nu au avizul ISU. Este revoltător că un profesor debutant câştigă cât un muncitor necalificat.
În faţa acestei situaţii, părinții și cadrele didactice trebuie să devină o echipă, pentru că interesul nostru comun sunt copiii. Pentru asta, trebuie să încetăm să mai punem presiune şi pe părinți! Ei nu trebuie să mai aibă povara cumpărării auxiliarelor, cretă, să schimbe bănci sau să înlocuiască geamurile sparte, ca să nu le înghețe copiii în clase!
De 27 de ani Federația Sindicatelor Libere din Învățământ este alături de salariații din învățământ, dar și de partenerii noștri: părinți și elevi. Așa vrem să rămânem și în acest an.
Am încredere că împreună vom reuși să consolidăm, treptat, sistemul de învățământ. Îmi doresc să fie un an şcolar care să aducă schimbarea în bine acestui sistem. În 2018 se împlinesc 100 de ani de la Marea Unire. Îmi doresc şi eu o Românie mai bună, pentru noi toţi, dar mai ales pentru copiii acestei țări și pentru cei care construiesc destine şi care modelează acești copii.
Preşedinte FSLI,
Simion HANCESCU
Simion HANCESCU
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






